Trmický lihovar se zavře v pátek, úřad zamítl odvolání

Ústí nand Labem - Krajský úřad Ústeckého kraje zamítl odvolání lihovaru firmy PLP v Trmicích na Ústecku o zkušebním provozu. Dosavadní zkušební provoz končí v pátek, poté by se však měl uzavřít. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková řekla, že platí rozhodnutí Městského úřadu v Trmicích, který další provoz lihovaru nepovolil. Krajští úředníci prý rozhodli podle stanovisek dotčených orgánů. S dalším provozem nesouhlasil krajský odbor životního prostředí ani ústecká Krajská hygienická stanice.

Lihovar porušil jednu z podmínek tím, že loni a letos opakovaně nedovoleně překročil nejvyšší stanovené přípustné míry znečištění odpadních vod, které vypouští do kanalizace. Současný zkušební provoz končí lihovaru v pátek. O dalším provozu už krajští úředníci rozhodli, avšak zatím neprozradili podrobnosti. Kraj čeká na doručenku, že si lihovar rozhodnutí převzal.

Vedoucí krajského odboru územního plánování na setkání s trmickými obyvateli tento týden řekla, že se úředníci řídili stanovisky dotčených orgánů - krajské hygienické stanice a krajského odboru životního prostředí, a ty byly negativní. Podle Romana Štastného z hygienické stanice lihovar stále překračuje hlukové normy.

Lihovar funguje s přestávkami v několika zkušebních provozech téměř dva roky. Většinu trmických obyvatel zápach stále nadměrně obtěžuje. Podle Marcely Hainzové z občanského sdružení Trmická liga se za poslední týden vybralo mezi obyvateli zhruba 700 anketních lístků s negativními ohlasy na lihovar.

Ten v posledních dnech nechal nainstalovat novou technologii, která měla výrazně omezit zápach. Nový systém funguje v lihovaru na čtvrtinu výkonu od pondělí, množství zapáchajících par se tak mělo snížit padesátkrát.

/*json*/{"map":{"lat":50.6401737976,"lng":13.9860999584,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Česká inspekce životního prostředí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24