Vandalové poničili hřbitov nedaleko Kralup

Praha - Vážný případ vandalství řeší v Hostíně u Vojkovic nedaleko Kralup nad Vltavou. Neznámí pachatelé vnikli na místní hřbitov a zcela bezdůvodně poničili na třicet hrobů. Prozatím odhadovaná škoda je nejméně sto padesát tisíc korun, může však být i větší. Za trestný čin poškozování cizí věci vandalům hrozí roční vězení a peněžitá pokuta.

Stanislav Kříž chodí pečovat o hrob svých rodičů pravidelně. Když ale dorazil na hřbitov v Hostíně u Vojkovic dnes, čekalo ho nemilé překvapení: náhrobní deska byla rozbitá na kusy. „Pachatel chtěl desku sundat, a proto jí utrhnul ze šroubů. Přitom jí roztrhl,“ popisuje stav poničeného hrobu majitel Stanislav Kříž.

Stejně dopadlo dalších třináct náhrobků. U šestnácti jiných hrobů policisté našli rozbité vázy, vysypané urny, zničenou výzdobu. „Motiv pachatele zatím policie nezná, vyšetřovacích verzí je několik. V současné době se policie přiklání vzhledem k právní kvalifikaci k tomu, že se jednalo o čin jakéhosi vandala,“ říká mluvčí mělnické policie Václav Tichý.

Místní obyvatelé jsou zdevastovaným hřbitovem překvapeni, nikdy v minulosti se tu nic podobného nestalo. Podle starostky hroby pravděpodobně zničila mládež. O žádné partě mladých lidí, kteří by se v obci scházeli, ale neví. „Pochybuji, že by to udělal dospělý člověk. A na děti je to zase příliš veliký rozsah škody,“ uvažuje starostka Hostína u Vojkovic Jelena Mrzílková.

Pokud policie zatím neznámého vandala dopadne, za poškozování cizí věci mu hrozí maximálně rok vězení. Stopadesátitisícovou škodu, kterou napáchal, bude muset uhradit. Policisté, kteří případ vyšetřují, žádají obyvatele, aby si hroby zkontrolovali a případnou škodu nahlásili. Prosí také o spolupráci svědky, kteří by mohli pomoci dopadnout pachatele.

/*json*/{"map":{"lat":50.296677,"lng":14.394687,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.296677,"lng":14.394687,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/