Záchranka chce přilákat mladé lékaře

Karlovy Vary - Záchranáři už dál nechtějí čekat na případné schválení zákona o záchranných službách. Záchrance chybí lékaři a její vedení musí porušovat zákoník práce. Ředitel chce prosadit výhody, které by přilákaly mladé lékaře. Novou podobu zákona totiž poslanci zatím neschválili a podle vedení záchranné služby za současné politické situace nemá šanci dostat se do programu Poslanecké sněmovny PČR.

Karlovarským záchranářům chybí víc než polovina lékařů. Ti, kteří slouží, pracují déle, než povoluje zákoník práce. Na problém už upozornila i kontrola krajského úřadu. Ředitel se brání tím, že některý ze zákonů ale porušit musí. „Buď zajistím lékaře ve spádové oblasti a dostupnost lékařské služby do patnácti minut, nebo dodržím zákoník práce,“ komentuje situaci ředitel karlovarské záchranky Ivo Tukinski.

Ze stanovišť v odlehlých místech regionu vyjíždí v sanitách jen zdravotní sestry. „Bez lékaře jsou například stanoviště v Kraslicích, Horním Slavkově či Nejdku,“ vypočítává mluvčí záchranky Karlovarského kraje Lukáš Hutta. 

Bez sociálních jistot za nástupní plat 20 000 hrubého mladí lékaři do Karlových Varů nechtějí. „Nastupující lékař není schopen ekonomicky platit v Karlových Varech byt,“ připomíná Ivo Tukinski. 

Už loni slibovalo ministerstvo zdravotnictví nový zákon o záchranné službě. Ten měl zdravotníkům garantovat výhody, jako mají hasiči a policisté. Například výslužné. „V současné době naše politická reprezentace není schopná ten zákon schválit,“ přiznává mluvčí ministerstva zdravotnictví Vladimír Sršeň. 

Pomoci teď podle ředitele záchranné služby může kraj tím, že mladým lékařům zajistí ubytování, nebo jim přidá na školu. Studenti by se na oplátku zavázali, že v kraji budou pracovat. „Určitě se budeme bavit s ředitelem záchranky o možnostech a opatřeních, jak podstatně zlepšit tuhle situaci,“ slibuje karlovarská radní pro oblast zdravotnictví Berenika Podzemská. 

O problému by chtěli jednat ředitelé záchranných služeb se zástupci ministerstva zdravotnictví a kraje ještě do konce letošního roku.