Mariánské Lázně našly partnera k modernizaci nemocnice

Mariánské Lázně – Nemocnice v Mariánských Lázních se bude rozšiřovat, radnice města našla soukromého investora na modernizaci objektu. Chystá se výstavba nového pavilonu za 100 milionů korun a přibudou i nové zdravotnické obory. Nový spolumajitel se také zavázal zachovat současný rozsah zdravotní péče a případně jej rozšířit o jiné obory, jako je například plastická chirurgie nebo gynekologie. To také bylo jedním z důvodů, proč získal důvěru mariánskolázeňských zastupitelů.

Nemocnice v Mariánských Lázních je jedním z mála městských zdravotnických zařízení, které si na sebe vydělá. Ročně tu personál ošetří až 100 tisíc pacientů. „Dosahujeme kladných hospodářských výsledků, v posledních čtyřech letech dokonce bez jakékoli dotace,“ uvedl jednatel nemocnice Jiří Jestřábek. Budova nemocnice je však stará už 120 let, její stav dávno nevyhovuje dnešním požadavkům. Město v minulosti marně hledalo partnera, který by se podílel na její modernizaci. Našlo jej až nyní. Radnice soukromé firmě prodala většinový podíl s tím, že investuje do oprav. Firma se navíc rozhodla pro stavbu nového pavilonu. „Čekáme, že pokud se nový pavilon postaví, tak opravdu pozvedne úroveň péče. Skutečně už je za pět minut dvanáct,“ svěřil se starosta Zdeněk Král (ODS).

Nový pavilon by měl také nahradit nevyhovující objekt Taorminy, kde jsou lůžka následné péče. Unikátní budova by měla tvarem připomínat teploměr a nabídne 80 lůžek v nadstandardně vybavených pokojích. „Drtivá většina lůžek bude normálně na úhradu zdravotní pojišťovny. To vůbec nebude nemocnice pro bohaté, bude to z 90 % nemocnice pro občany Mariánskolázeňska, Chebska a Tachovska,“ prohlásil zástupce nového spolumajitele Roman Šmucler ze společnosti Asklepion SG Hospital. Roman Šmucler také tvrdí, že se v zařízení podařilo stabilizovat personál, a zároveň ujistil, že nehodlá rušit žádné oddělení, bude to podle něj spíš naopak: „Dali jsme 14 žádostí o rozšíření péče, rádi bychom zvětšili urologii, která je tady vyhlášená, a chtěli bychom zavést gynekologii.“

Vedení nemocnice čeká už jen na patřičná povolení, s výstavbou nového pavilonu chce začít na jaře příštího roku.

Nemocniční sál
Nemocniční sál