Dokončení obchvatu Kolína stále v nedohlednu

Kolín - Dostavbu obchvatu Kolína brzdí neshody mezi investorem stavby, Ředitelstvím silnic a dálnic, a jedním z obyvatel příměstské části Štítary. Bohuslav Liska se odmítá vystěhovat z domu, který územní plán určil k demolici, a žádá náhradu. V místě, kde stojí jeho dům, mají být pilíře mostu přes Štítarské údolí.

Miliony korun za majetkovou újmu Bohuslav Liska odmítá. Z domu, který si sám postavil, je ochotný se vystěhovat jedině v případě, že mu Ředitelství silnic a dálnic sežene náhradní bydlení. „Až pro mě budete mít nějaký kloudný barák, aby se v tom dalo bydlet, tak se budu s vámi bavit,“ uvedl Liska. „Přistoupil bych na to, kdyby mi nabídli malou stavební parcelu do 400 m,“ dodal.

„Neakceptoval žádný ze tří objektů, které se nám podařilo najít. Zkoušíme ještě nějaké parcely, kde bychom mu třeba postavili nový dům, který by odpovídal jeho představám, ale zatím ani s parcelou nebyl spokojený,“ prohlásil Tomáš Jílek z Ředitelství silnic a dálnic. Jeho tvrzení ale Liska popírá: „Je to lež… Nabídli mi tady v dolní ulici hnusný mokrý baráček, a jinak nic.“

Proti stavbě kolínského obchvatu bojovali 13 let také manželé Kostihovi, kterým má mostní estakáda vést 30 metrů od domu. Nakonec se s Ředitelstvím silnic a dálnic dohodli tak, že nižší cenu za odkup pozemků investor vynahradil bohatým odškodným za znehodnocení nemovitosti.

Původně měl být obchvat, na který se čeká už přes 40 let, hotový na konci příštího roku. Kvůli problémům s vyvlastněním je ale reálný termín nejdříve na jaře 2011, za podmínky, že spory kolem pozemků neskončí u soudu.