Vláda přerušila jednání o budoucnosti kladrubského hřebčína

Kladruby nad Labem – Jeden z bodů dnešního jednání vlády bylo, jak pomoci zachránit národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Vláda nakonec projednávání materiálu přerušila a vrátí se k němu na některém z příštích zasedání. Otázkou je, zda se hřebčín nepřevede na příspěvkovou organizaci. Jedině tak by totiž mohl čerpat peníze z evropských fondů. Jenže o změně se jedná už tři roky a Pardubický kraj viní ministerstvo zemědělství kvůli nedostatečné pozornosti.

Národní hřebčín nemá peníze a musí si půjčovat i na výplaty. Rada Pardubického kraje ze zoufalého stavu hřebčína viní zřizovatele, tedy ministerstvo zemědělství. Podle kraje zanedbalo přípravu hřebčína na čerpání evropských dotací. „Vyzývám ministerstvo zemědělství, aby okamžitě a neprodleně začalo řešit kritickou situaci, která v hřebčínu nastala,“ podotkla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Hřebčín už začal rozprodávat část svého majetku, například stáje v Heřmanově Městci. Chce tak získat peníze na spolufinancování projektů. „V této chvíli už jsme v platební neschopnosti a žádali jsme o navýšení, samozřejmě to řešíme překlenovacím úvěrem,“ řekl ředitel hřebčína Jaroslav Dražan.

Z kraje se ozývají i hlasy o údajném zániku hřebčína. Ten má přitom unikátní historii. Statut císařského dvorního hřebčína mu v roce 1579 udělil Rudolf II. Od roku 2007 je rozsáhlý areál kandidátem na zápis do seznamu památek UNESCO.

/*json*/{"map":{"lat":50.0738878646,"lng":15.4907226562,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.057341,"lng":15.49017,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/