Torzo haly za miliony bude zbouráno

Pardubice - Osud léta rozestavěné a chátrající sportovní haly v Pardubicích je už zpečetěn. Tamní radnice se nakonec rozhodla halu v centru města odkoupit a potom ji nechat zbourat. Po dvaceti letech tahanic už nemá město o halu zájem. Prostavělo se tam přitom patnáct milionů korun. Zklamání pardubických sportovců je tak obrovské. Jejich sen o důstojném sportovním stánku se zřejmě definitivně rozplynul.

Místo diváků jsou na tribuně pouze odpadky. Tam, kde měla být palubovka, teď rostou mechy. Spor pardubické radnice s Českým svazem tělesné výchovy o dostavbu sportovní haly v centru města končí. Po dvaceti letech dohadů je nyní jasno. Sportovní hala se dostavby nedočká. Naopak, čeká ji demolice. „Všechny rozbory, které jsme si nechali dělat, jasně potvrdily, že je lepší halu nedostavět,“ vysvětluje pardubický radní Michal Koláček. „Ta hala měla veškeré předepsané parametry. Mohli jsme tady uspořádat i mistrovství světa s výjimkou volejbalu,“ říká předseda pardubické sportovní organizace ČSTV Zdeněk Čihák.   

O sportovní halu už nemají zájem ani bezdomovci, kteří tam téměř dvacet let hledali úkryt před deštěm. „Z pohledu městské policie to byla velmi problematická budova,“ přiznává zástupce ředitele pardubické městské policie Pavel Čejka.   

Velké plány vzaly za své. Ve sportovní hale nikdo nikdy ani nehrál ani netrénoval. Její stavba přitom stála miliony korun. „Je to škoda, protože tam bylo proinvestováno zhruba patnáct milionů korun, které se daly využít jinak. To nás moc mrzí,“ dodává Zdeněk Čihák.  

Město však halu odkoupí za pouhý milion korun. Podle radního Koláčka je to částka, která se rovná dluhům, jež má ČSTV vůči státu, dále zahrnuje náklady na vypracování demoličního výměru a náklady na daň z převodu nemovitostí. Pardubičtí sportovci tak mohou litovat, že tolik potřebná krytá hala zůstane jen nesplněným snem.