Nízké výkupní ceny mléka donutily farmu u Domažlic koupit automat

Staňkov - Velmi nízké výkupní ceny mléka donutily malého farmáře Václava Korbu z Hlohové na Domažlicku zakoupit vlastní automat na prodej syrového mléka. Dnes ho zprovoznil v zelenině na náměstí ve Staňkově poblíž farmy. Denně čerstvé plnotučné mléko přímo od krav si mohou lidé načepovat v ceně 15 korun za litr, což je téměř trojnásobek ceny, kterou aktuálně platí farmě mlékárna ve Stříbře.

Mléko bude syrové, bez tepelného zpracování. Automat velikosti velké lednice přišel na 140.000 korun. Podle Korby, který si na přístroj půjčil, si musí lidé nosit své nádoby. Každé ráno v 08:00 bude v prodejně 200 litrů čerstvého mléka.

„Mlékárny platí špatně. Cena klesá více než rok,“ uvedl Korba. Farma dostává 5,80 koruny za litr, až 2,70 Kč pod náklady. Plnotučné mléko z farmy, které má 4,0 až 4,5 procenta tuku, nelze podle Korby v obchodech koupit. Běžně se prodávají litrové krabice mléka s 1,5 procenta tuku, jež stojí devět až 15 korun. „To ale není mléko, to je odpadní voda,“ uvedl Korba. Pokud zákazník koupí litr farmářova mléka, zředí ho dvěma litry vody, tak získá tři litry „opravdového mléka“ s 1,5 procenta tuku v ceně pět korun za litr. „Zájem určitě bude, kvalitní mléko rodiny chtějí,“ uvedla prodavačka Jaroslava Zelená.

„Zájem o automaty je obrovský. Nastartovala ho výstava Země živitelka. Od přelomu srpna září jsme už prodali 15 automatů, nejvíce na Vysočinu a jižních Čech,“ řekla Alena Zmrzlá z firmy Thermotechnika z Újezdu u Brna. Návratnost nákupu automatu je tři měsíce. Přístroje, které se vyrábějí v Maďarsku, dodá firma do čtyř až šesti týdnů. Do lednice, kde je teplota od dvou do sedmi stupňů Celsia, se vejde deset 20litrových sáčků, jeden stojí 18 korun.

Pokud se automat osvědčí, farmář ještě rozšíří stádo

Farma s 80 dojnicemi nechce kvůli nízké ceně mléka redukovat stádo. „Pokud bude nový prodej fungovat, ještě krávy nakoupím,“ dodal. Denní produkci má 1000 až 1200 litrů podle březosti. Z automatu chce Korba prodat co nejvíc. „Pokud se to ujme tady, tak půjdu dál, i do Plzně,“ dodal. Aby se to vyplatilo, musel by tam prodat minimálně 500 litrů denně.

/*json*/{"map":{"lat":49.6907317114,"lng":13.267364502,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.551943677795,"lng":13.070297241211,"type":"30","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle hygieničky Krajské veterinární stanice v Plzni Daniely Machaté musí zemědělec přístroj u veterinářů pouze zaregistrovat. Prodej čerstvého mléka mimo farmy umožnila vyhláška platná od letošního července. Do té doby bylo možné prodávat nadojené mléko jen ze dvora farmy, kam si ale lidé podle Korby nejezdí, protože jsou pohodlní. „Včera už se u nás byli ptát další tři zemědělci z kraje, jeden už se registroval,“ řekla Machatá.

Téměř deset let má automat na mléko soukromý zemědělec Jaroslav Koukal z Osvětiman na Uherskohradišťsku. Od června také například firma Gajďak v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Automat na mléko
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24