Hasiči v Dejvicích evakuovali kvůli trhlinám ve zdi dům

Praha - Pražští hasiči dnes před polednem evakuovali v Dejvicích ve Václavkově ulici kvůli trhlinám ve zdi dům. Asi po dvou hodinách se obyvatelé mohli vrátit domů. Důvod prasklin zatím není jasný, podle městského statika Petra Macháně, který na místě posuzoval možné nebezpečí, s výstavbou nedalekého tunelového komplexu Blanka nesouvisí. Proč trhliny vznikly, zatím odborníci nevědí. Jednou z možných variant je porucha kanalizace.

Trhliny ve zdech vznikly podle Macháně asi před dvěma dny. „Došlo k poklesu schodišťové nosné zdi, která nese i část stropu,“ upřesnil. Vyloučil, že by za pokles mohla blízká stavba městského okruhu. Ta je podle něj v dostatečné vzdálenosti. Trhliny se navíc objevily na zadní straně domu, která je vzdálenější od stavby tunelového komplexu. Tunel Blanka se v těchto místech nerazí, ale hloubí z povrchu.

Majitel musí stavbu dočasně zabezpečit

Stavební úřad Prahy 6 nařídil vlastníkovi domu okamžité zabezpečovací práce. Musí výdřevou podepřít schodiště a na trhliny umístit pásky, podle kterých se zjistí, zda se trhliny nezvětšují. Opatření musí majitel uskutečnit do tří dnů. „Vyklizení objektu od uživatelů nepovažují účastníci prohlídky za nezbytné,“ dodal mluvčí šesté městské části Martin Šalek.

Obyvatelé domu nalezli trhliny dnes dopoledne, zavolali proto hasiče. „Podle zásady 'nejdřív utíkej a pak zjišťuj', jsme dům evakuovali,“ řekl mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Lidé podle něj po výzvě spořádaně z domu odešli. Zpět se mohli vrátit krátce před 14:00.

Přivolání hasičů může být ovlivněno neštěstím v Soukenické ulici, kde se na začátku října propadly stropy a pohřbily čtyři dělníky. „Lidé jsou po takových neštěstích vnímavější,“ domnívá se Pernica. Pro hasiče výjezd vyjádřením městského statika skončil.