Chodovské romské sdružení obvinilo katolíky z rasismu

Chodov (Sokolovsko) - Romské sdružení Khamoro z Chodova obvinilo místní katolickou komunitu z rasismu kvůli tomu, že dostalo výpověď z pronajatých prostor na faře. Využívalo je pro činnost 12 let a pořádalo tu akce pro děti z místního sídliště. Sdružení se obrátilo se stížností k plzeňskému biskupovi Františku Radkovskému. Chodovský farář Anotnín Wasil obvinění nejen odmítl, ale vyzval Romy, aby se omluvili.

Věřící mluví o tom, že děti mj. dělaly na faře nepořádek a byly příliš hlučné. „Jak dlouho byste asi vydrželi, kdybyste ve svém rodinném domku měli 20 až 30 normálních dětí, to nemusí být Romové,“ vyjádřil se plzeňský biskup. Farář Antonín Wasil říká, že se marně pokoušel domluvit s Khamorem nějaká pravidla, aby například hlasitá hudba nerušila modlitby v kapli. Děti byly podle něj drzé a nedaly si říct, konflikty s farníky prý byly časté.

Předseda Khamora Emil Voráč připouští, že děti občas zlobí. Spor údajně začal, když člen farní rady zfackoval dítě, které přišlo do kroužku. „Na omluvu k tomu, se vyjádřili, že každé romské dítě, když si to zaslouží, může být fackované kdykoli a kdekoli,“ komentoval incident Voráč. Farář fyzické násilí odmítá.

Khamoro kvůli výpovědi z fary téměř skončilo. Nakonec nové prostory, kde se děti mohou scházet, našlo a tento týden otevřelo. Sídlo sdružení je teď ale poměrně z ruky, až v průmyslovém areálu v Tovární ulici. Fara přitom byla v centru města.

František Radkovský
František Radkovský