Podnikatel Horsky a bezmocný Děčín

Ústí nad Labem - Děčínem opět zní jméno Jan David Horsky. Kontroverzní podnikatel odkoupil v roce 2000 od města patnáct domů za patnáct a půl milionu korun. Lidem, kteří v nich bydleli, pak ale zavíral vodu, plyn i elektřinu. Dnes už v nich téměř nikdo nežije a Horsky chce domy prodat zpátky městu, ovšem za víc než desetinásobek ceny.

Jako domy duchů působí některé objekty v centru Děčína. Většina původních obyvatel se kvůli problémům s vlastníkem nemovitostí raději odstěhovala jinam. V domech jim Jan David Horsky nechával vypnout elektřinu, plyn i vodu. „Nepřipouští žádný podíl odpovědnosti na tom, proč lidi odešli, proč neměli vodu,“ popisuje situaci primátor Děčína Vladislav Raška.

Jedním z mála nájemníků, kteří v těchto bytech zůstali, je třiaosmdesátiletá paní Marie, která tu bydlí už přes čtyřicet roků. Podle ní to ale komfort není. Už několik let si vodu musí kupovat v obchodě. Komunikace s majitelem budovy není jednoduchá a zřejmě bude ještě horší. „On vypadá dost špatně, je po nějaké těžké nemoci,“ říká nájemnice bytu Jana Davida Horskeho Marie Komlošiová.

Jan David Horsky koupil domy před devíti lety od města s tím, že se v nich bude dál bydlet. Po čase ale nastaly problémy. „Pan Horsky nechtěl například podepsat smlouvu s dodavateli tepla nebo smlouvy na odběr vody,“ uvádí bývalý starosta Děčína Vladimír Medek.

Potíže se ale stupňovaly. Město ho sice žádalo o nápravu, víc ale nezmohlo. Domy postupně chátraly. Teď je Horsky nabízí městu zpět. Jeho vedení to ale za současnou cenu odmítá. Podnikatel koupil kdysi patnáct domů za patnáct a půl milionu korun, dnes jich nabízí osmnáct, ale za cenu dvě stě třicet milionů. „Tato částka je nad současné možnosti ekonomiky města Děčína,“ přiznává Vladislav Raška.

/*json*/{"map":{"lat":50.781773,"lng":14.214583,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.781773,"lng":14.214583,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Posledním obyvatelům v domech kontroverzního podnikatele teď přibyla další starost. Bojí se, kdo bude novým vlastníkem objektů, pokud je někdo za zmíněnou cenu koupí.