Jazykové kurzy za peníze kraje

Hradec Králové - Královéhradecký kraj zaplatil hejtmanovi Lubomíru Francovi a vicehejtmanovi Josefu Táborskému z ČSSD jazykové kurzy v zahraničí. Celková částka přesahuje sto dvacet tisíc korun. Kritika těchto výdajů v době, kdy má kraj napjatý rozpočet, zazněla nejen od opoziční ODS, ale i od lidovců, kteří tvoří se socialisty koalici.

Když Česká televize vicehejtmana Táborského oslovila anglicky, nedal se zaskočit. Na otázku, jaké má z kursu pocity, hned odpověděl, že kurs je velmi zajímavý a důležitý. Vicehejtman Táborský se za peníze kraje čtrnáct dní učil anglicky v Kingsway English Centre v britském Worcestru. Kraj za zájezd zaplatil osmdesát dva tisíce korun. „Já si myslím, že je to standardní cena. Nevidím v tom nic špatného,“ tvrdí královéhradecký vicehejtman Josef Táborský.

Čtrnáctidenní jazykové pobyty v Británii nabízejí cestovní kanceláře i za dvacet pět tisíc korun. Hejtman Franc se anglicky učil na Maltě. Kraj za něj zaplatil čtyřicet tisíc korun. Než ho Česká televize požádala o rozhovor, řekl, že se z angličtiny zkoušet nenechá a že rozhovor odmítá. "Já se vám k tomu nebudu vyjadřovat,“ odmítá odpověď a vysvětlení hejtman Lubomír Franc.

Náklady na výlety za výukou angličtiny nejvyšších představitelů kraje se nelíbí opoziční ODS, ale ani lidovcům, kteří jsou se socialisty v koalici vládnoucí v kraji. „Pokud jsou daňové příjmy kraje nízké tak, jak jsou, tak je potřeba, aby si politici hradili vzdělání ze svých prostředků,“ domnívá se opoziční zastupitel Miloslav Plass. „Je potřeba šetřit i v této oblasti,“ dodává lidovecký náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Před třemi lety odcestoval se svou asistentkou do Izraele radní pro zdravotnictví Všetečka. Kraj za ně a třetí osobu zaplatil přes sto čtyřicet tisíc korun. Tehdejší opozice včetně ČSSD náklady kritizovala. Tehdejší hejtman Pavel Bradík radního naopak hájil. Podle něj ho může i při plavání v moři napadnout geniální myšlenka, co s krajským zdravotnictvím, argumentoval tehdy.