Barokní sýpka v Měšicích má nejistý osud

Měšice (Tábor) – Barokní sýpce z 18. století chybí statut památkově chráněného objektu. Budova dosud sloužila táborské střední zemědělské škole. Teď ji jako nepotřebnou vrátila Jihočeskému kraji. Ten ale prozatím neví, jak budovu využít. Na kompletní rekonstrukci navíc nejsou peníze. 339 let starou sýpku dnes připomíná jen několik pytlů s obilím.

Objekt z roku 1730 na vyvýšeném místě uprostřed obce lemují z jedné strany rodinné domky a z druhé sportovní hřiště. Vedoucí oddělení památkové péče Jihočeského kraje Patrik Červák říká, že sýpka byla vždy dominantou. Od dvacátých let minulého století sloužila sýpka Střední zemědělské škole Tábor. Ta jí už ale nepotřebuje a objekt navíc z hlediska statiky není příliš bezpečný, jak potvrdila ředitelka zemědělské školy Blažena Hořejší.

Dvoupatrová budova se zachovalým krovem i podlahami je majetkem kraje. Prozatím nemá statut památkově chráněného objektu. Její prodej by tak mohl znamenat konec unikátní stavby. „Jihočeský kraj bude usilovat o zapsání této stavby na ústřední seznam nemovitých kulturních památek,“ nechal se slyšet Patrik Červák.

Osud sýpky je ale prozatím nejasný. Peníze jsou jen na nezbytně nutné opravy. Patrik Červák upřesnil, že prozatím bylo prioritou zajištění objektu tak, aby nedošlo k narušení kovových konstrukcí a střešního pláště. Pokud kraj nenajde pro sýpku vhodné využití, nevylučuje její prodej, ale až ve chvíli, kdy bude objekt pod památkovou ochranou.

/*json*/{"map":{"lat":49.4165572738,"lng":14.6852874756,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.406170387901,"lng":14.702625274658,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/