Lidé z osady Novina se chtějí odtrhnout od Sokolova

Novina – Obyvatelé z osady Novina se chtějí odtrhnout od Sokolova a připojit se k nedaleké Březové, kam v 60. letech patřili. Asi padesát většinou starších lidí, kteří bydlí v devíti chalupách a několika chatách, už proto podepsalo petici. Sokolovské radnici mají za zlé, že pro ně nic nedělá. Na opravu příjezdové silnice už například podle jednoho z obyvatel Franze Brandla čekají 34 let. Místní lidé chápou, že nemohou mít všechno, vadí jim ale, že mají platit stejné daně jako ve městě.

„Výbor s námi nechtěl vůbec diskutovat, v posledních dvou letech prý nechtějí do osady vůbec investovat,“ řekl ČT obyvatel Noviny Josef Baborovský. Jenom oprava asi čtyřkilometrové příjezdové silnice do Noviny a rekonstrukce nefunkčního umělého osvětlení by sokolovskou radnici přišla na dvanáct milionů korun, což je podle ní nemyslitelná investice. 

Místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák (Radnice středu) tvrdí, že pro město je nejdůležitější názor místních obyvatel: „Pokud budou chtít, my jim bránit nebudeme.“ Osadníci by se chtěli připojit k Březové, která letos vyhrála titul vesnice Karlovarského kraje.

Starosta Březové Miroslav Bouda (ODS) by Novinu bral. Neskrývá, že by rád rozšířil katastrální území i daňový příjem za obyvatele: „Máme s tím hodně velké zkušenosti z okolních vsí a myslím, že postupem času by šla pro ty lidi udělat celá řada věcí.“

/*json*/{"map":{"lat":50.1495163948,"lng":12.6716995239,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.146326338443,"lng":12.680797576904,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/