Starostové vyrazili na fotbal až do Madridu

Pardubice - Tři starostové obvodů Pardubic a Heřmanova Městce si udělali výlet. Luxusním tryskovým letounem odletěli do Madridu a po třech dnech se stejným strojem vrátili. Kdo výlet pro politiky organizoval, kdo ho platil a kolik stál, zatím zůstává utajené. Politici totiž o své cestě příliš mluvit nechtějí. Vedení kraje však žádá vysvětlení a pochybuje o morálním aspektu celého „výletu“.  

Leteckou linku Pardubice-Madrid zatím město nemělo. Až do chvíle, než na palubu devítimístného tryskáče usedli politici z Pardubic. Starostové obvodů a zastupitelé Kňava a Tichý z ODS, zastupitel Sdružení pro Pardubice Vlasák, starosta Heřmanova Městce Jiroutek a jejich kamarádi, podnikatelé. Do Madridu si speciálem zaletěli na fotbal Real Madrid - AC Milán. Na otázku, kdo to platil a kolik to stálo, starosta Jaroslav Kňava uvedl, že si výlet platil sám, ale k ceně se vyjádřit nechtěl. Po dalších dotazech dodal, že část akce zorganizoval on a část zastupitel Tichý. Kdo objednal letadlo, prý neví. Na opětovný dotaz po ceně reagoval tím, že má jednání. „Platil jsem si to sám, byla to moje soukromá cesta. Kdybych věděl, co to vyvolá, tak bych nikam nejel,“ reaguje další z „turistů“, starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek. 

Kolik platil, starosta odmítl říci. Na palubě letadla byli s politiky podnikatelé, manažeři či majitelé firem. Někteří s radnicí Pardubic obchodují. Je to například Milan Netolický z firmy Xanadu, která dodává počítačové technologie, či Vladimír Pitter z reklamní firmy Remoex. Tato firma pracuje pro městský hokej. Let stál podle přepravce 761 tisíc korun. Přičteme-li vstupenky a ubytování, vychází na každého kolem sta tisíc korun. „Na dotčených je, aby plně vysvětlili a doložili, zda platili. Jistě to u některých lidí může vzbuzovat podezření z korupce,“ říká náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková. „Myslím si, že by bylo vhodné, aby průkazně doložili, že si tu cestu hradili ze svých prostředků,“ dodává předseda regionální rady ODS a poslanec Daniel Petruška.       

Zastupitelé Kňava a Tichý nedávno vysvětlovali podobný problém: za ne zcela jasných okolností byli na hokeji na Floridě.