V Kamenickém Šenově mají hroby nezvyklé kříže

Kamenický Šenov – Radnice v Kamenickém Šenově vytáhla do boje proti neplatičům hrobových míst, avšak pustila se do toho až příliš netradičně. Náhrobky, za které nikdo neplatí, nechala označit fosforovým křížem, pomalovány jsou tak desítky náhrobků na novém hřbitově. Nestandardní řešení se však nesetkalo s příliš velkým pochopením u místních obyvatel, okamžitě vyvolalo protesty a také debaty o legálnosti takového počínání. Případ už navíc šetří policie.

Jako po nájezdu vandalů vypadá nyní hřbitov v Kamenickém Šenově. Zelené kříže však na náhrobky nakreslila radnice, aby bylo jasné, kdo za hrob dlouhodobě neplatí. Místním se to však nelíbí: „Platit se to má, ale tohle dělat nemají. Tady v Šenově se ale děje víc věcí, které nikdo nechápe.“ Radnice nechala označit 120 z 800 hrobů. Pozůstalé, kteří neplatí, prý hledá už od roku 2002. Teď město očekává, že na dušičky se rodiny k hrobům sjedou a díky značkám poznají, že radnici dluží. „Očekáváme, že se ozvou a vše se uvede do pořádku. Uměl bych si představit decentnější označení, ale po akci je generálem každý,“ vysvětlil starosta města Ota Raiter (ČSSD).

Pronájem jednoho hrobového místa přijde na 60 Kč na 15 let, podle radnice jde ale o princip. Kritici naopak hovoří o ostudě celého města. „Je to opravdu velice nešetrné k nebožtíkům a bývalým občanům Kamenického Šenova. Je to nevhodný způsob, jak získat nějaké prostředky navíc,“ prohlásil předseda občanského sdružení Na Výsluní Václav Frömmel. O případ se už začala zajímat i policie. „Policisté shromažďují podklady pro právní posouzení věci. Prověrka potom směřuje k podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ potvrdila mluvčí PČR Česká Lípa Ivana Baláková.

Pokud by hroby poškodil vandal, hrozil by mu až rok vězení, radnice se ale brání, že náhrobky nechtěla rozhodně zhanobit.

/*json*/{"map":{"lat":50.776076,"lng":14.472989,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.776076,"lng":14.472989,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Radnice v Kamenickém Šenově nechala označit fosforovým křížem náhrobky, za které nikdo neplatí.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24