Lanovka v Orlických horách nerespektuje státní hranici

Orlické hory – Až na stole ministerských úředníků skončila stavba polské lanovky nedaleko Masarykovy chaty v Orlických horách. Investor totiž během výkopových prací pronikl i na české území a podle ministerstva vnitra musí v současné době co nejrychleji sjednat nápravu. Polská strana však tvrdí, že se tak už stalo. Ochranáři mají obavy z neukázněných turistů, a proto navrhli již dříve několik opatření, která by negativní vliv lanovek minimalizovala. Ne všichni turisté chtějí podle nich dodržovat pravidla, která zde platí. Nechodí totiž po vyznačených trasách, a tak výrazně narušují místní ekosystémy.

Nová lanovka z polského zimního střediska Zieleniec končí na státní hranici. Když ji firma stavěla, zasáhla podle ministerstva vnitra kus Česka. „Došlo k narušení státní hranice v délce 37 metrů, hloubka zásahu do českého území činí zhruba 3 metry a celková plocha zasaženého českého území je v rozsahu 70 metrů čtverečních,“ potvrdila mluvčí Ministerstva vnitra ČR Hana Malá. Zahraniční investor říká, že stavěl výhradně na území Polska. Že to mělo vliv na státní hranici, to ale připouští. „Na české straně jsme nic nepostavili, ale při práci se sesunula část zeminy ze svahu,“ uvedl ředitel lyžařského areálu Zieleniec Josef Kaminski.

Investor slíbil, že hranici uvede do původního stavu a postaví před ní kamennou zídku. Ta už také stojí. Své požadavky ale mají i ochranáři, protože nedaleko koncové stanice lanovky je národní přírodní rezervace Bukačka. Správa krajinné chráněné oblasti se nejvíc obává návštěvníků, kteří lanovku využijí mimo zimní sezonu pro pěší turistiku. „V národní přírodní rezervaci Bukačka se nacházejí dvě luční enklávy, kde rostou chráněné druhy rostlin,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Orlické hory David Rešl.

Ochranáři požadují, aby polská strana zaplatila informační tabule s upozorněním pro turisty.

/*json*/{"map":{"lat":50.325991,"lng":16.386156,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.325991,"lng":16.386156,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Označení českých hranic
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24