Na kladenském učilišti proběhl malý romský festival

Kladno – Romský den plný tance, tradičních řemesel a hlavně hudby včera proběhl na odborném učilišti v Kladně-Vrapicích. Smyslem bylo přiblížit romskou kulturu ostatním žákům. Jedná se o jednu z akcí projektu Pod jednou střechou, který má přispět k odstranění projevů rasismu a násilí. Tanečnice předvedly svůj temperament. Žáci vyráběli košíky, šperky a mašlovačky – romské děti proto, aby nezapomněly na své tradice, a ostatní, aby si tradiční romská řemesla vyzkoušely. Nechyběla ani typická kuchyně.

Ředitelka Odborného učiliště Kladno-Vrapice Ivana Sedláčková přiblížila cíl akce – odstranit prvky xenofobie. A to se zatím díky projektu Pod jednou střechou daří. Děti sdílí volný čas a vytváří tým, ve kterém se stírají jakékoliv rozdíly. Manažerka prevence kriminality kladenského magistrátu Petra Černá poznamenala, že jde o aktivity, které by v rámci svého rodinného potenciálu nejspíš nikdy nepoznaly.

Ve škole navíc pomáhá například i romská asistentka Marie Badžová. Ředitelka učiliště dodává, že asistentka dokáže svým pozitivním příkladem ovlivnit děti i jejich smýšlení a chování. Škola i kladenský magistrát chtějí v podobných projektech pokračovat. Ještě letos se uskuteční tzv. vrstevnický den. Má upevnit vazby mezi ročníky a předejít tak například šikaně.

/*json*/{"map":{"lat":50.1716209371,"lng":14.23828125,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.146766358864,"lng":14.101982116699,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/