Zima může začít, říkají provozovatelé krušnohorských skiareálů

Boží Dar – V Krušných horách vrcholí přípravy na zimní sezónu. Návštěvníky letos čekají nové lanovky i obslužná zařízení. Provozovatelé místních lyžařských areálů i přes ekonomickou krizi investovali stovky tisíc korun. Méně by letos nemělo být ani hostů. Většina hotelů a penzionů má už tradičně na vánoční svátky plno.

První sportovní nadšenci se do hor vydali už minulý víkend. Náhlé přívaly sněhu ale v Krušných horách dlouho nevydržely. „Bylo to hrozně brzo, dalo se čekat, že ta obleva přijde, dnes jsou teploty nad nulou a sníh je nekvalitní, mokrý, takže zima musí přijít znovu se vším všudy,“ říká náčelník Horské služby na Božím Daru Rudolf Chlad.

O loňské sezóně mluví provozovatelé lyžařských areálů jako o průměrné. I přesto letos připravili návštěvníkům celou řadu novinek. Tou největší bude čtyřsedačková lanovka v areálu Neklid. „Výrazně nám pomůže k navýšení přepravní kapacity. Na výstavbu jsme si ale museli vzít celkem výrazný úvěr a teď máme trošku obavy, aby se nám ho dařilo řádně platit,“ podotýká provozovatel areálu Otakar Štika.

Novinky na letošek přichystal také největší krušnohorský areál na Klínovci. Kromě nového sociálního zázemí zde přibyla i zasněžovací děla, která zajistí už stoprocentní pokrytí sjezdovek. Na stejné úrovni jako loni naproti tomu zůstávají ceny skipasů.

Přibylo hlavně Čechů

Na zimu se těší i hoteliéři. Víc než polovina z nich už má na zimní prázdniny vyprodáno. Starosta Božího Daru Jan Horník dokonce mluví o masivním nárůstu návštěvníků, hlavně českých rodin s dětmi. „Naši čeští turisté konečně zase začínají objevovat Krušné hory,“ pochvaluje si.

Přes všechny letošní novinky Krušné hory ta největší investice teprve čeká. Do roku 2016 by měla Jáchymov s Klínovcem spojit nová sedačková lanovka. Stát bude asi 250 milionů korun.