Nové oddělení onkologie v Pardubicích zatím nefunguje

Pardubice – V pardubické nemocnici je nové, moderní, lůžkové oddělení onkologie, které ale není v provozu. Soukromá společnost Multiscan, která ho na své náklady postavila, je totiž ve sporu se zřizovatelem zdravotnického zařízení, Pardubickým krajem. Více než 60milionová investice tak zůstává zatím nevyužita.

Jednatel společnosti Multiscan Sotirios Zavalianis informoval, že spor se týká toho, zda může společnost provozovat lůžka. Kraj i pardubická nemocnice shodně tvrdí, že společnost Multiscan má podle smlouvy zřizovat onkologickou ambulanci, a ne lůžkovou část, jak potvrdil ředitel Pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda.

Jenže výstavbu lůžkové části bývalé pravicové krajské vedení Multiscanu schválilo. Co platilo včera, neplatí dnes. Současné levicové vedení kraje navrhlo Multiscanu, že nové prostory onkologie odkoupí. Josef Šimurda to podle svých slov vnímá jako velmi korektní nabídku.

Podle Multiscanu chce kraj oddělení koupit jenom proto, aby mohl postupně soukromou společnost z nemocnice vytlačit. Multiscan tvrdí, že lůžkovou část kraji prodá za jednu korunu, chce ovšem záruky, že bude moct v nemocnici podnikat dlouhodobě. Na to kraj přistoupit nehodlá. Radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD) věří ve vzájemnou dohodu.

Ovšem ani jedna ze stran nehodlá ustoupit. Nového lůžkového oddělení onkologie se tak zřejmě pacienti jen tak nedočkají.