Konec plastových kontejnerů v Plzni

Plzeň – Z historické části Plzně už mizí sběrné nádoby a postupně je nahrazují podzemní vany. Vedení města rozhodlo, že velkokapacitní vany na odpad půjdou pod zem. Výstavbu některých sběrných míst ale blokují památkáři. Podle nich musí zásahu do podzemí nejprve předcházet archeologický průzkum.

Místostarostka Písku Hana Rambousová (VPM) říká, že původní kontejnery nepůsobí tak esteticky jako ty pod zemí. V Písku vznikne celkem šest sběrných míst pod zemí za necelých sedm milionů korun. Dělníci dokončují první dvě, které začnou sloužit už koncem října.

Zástupce dodavatelské firmy Petr Čechal popsal, že nejdříve se vybetonuje jímka, do které se poté vloží kontejner. Vedoucí odboru životního prostředí Písek Miloslav Šatra dodal, že jeden takový kontejner má kapacitu tři tisíce litrů. Město tak za svoz odpadu ušetří v řádech sta tisíců korun. Speciální vůz nebude muset k nádobám do centra jezdit tak často.

Projekt ale narazil i na problém – není zatím jasné, jestli vany budou i na nádvoří Prácheňského muzea. Jak sdělila místostarostka, vznikl zde problém s památkáři. S ostatními místy prý souhlasí.

Písek je první jihočeské město, které projekt odstartovalo. Následovat ho chtějí další. Kontejnery pod zem v historickém centru chce i Tábor. Prozatím ale nemá souhlas památkářů.