Bude skiareál v Mariánských Lázních sloužit i příští sezonu?

Mariánské Lázně – Lyžařský areál v centru Mariánských Lázní se dostal do problémů. Soukromá společnost už ho kvůli ztrátovosti nechce dál provozovat. Sjezdovky ale uzavřít nemůže, protože by musela vrátit miliony korun Evropské unii, která přispěla na rekonstrukci. Situaci teď řeší i radnice – buď provoz zadotuje, anebo areál převezme a najde si do začátku sezony nového provozovatele.

Lyžařský areál prošel před pěti lety rekonstrukcí. Soukromá společnost, která ho má v pronájmu, tu za téměř 20 milionů korun postavila nové vleky, vybudovala zázemí, upravila terén a hlavně rozvedla vodu pro sněhová děla. Vedoucí areálu Vladimír Černý informoval, že areál využívají například školy. Dodal, že před třemi lety areál navštívilo celkem 45 tisíc lidí.

Hlavní sjezdovka v uplynulých dvou letech dokonce hostila i významné evropské závody. I přesto je provoz areálu ztrátový. Firma středisko už dál provozovat nechce. Majoritní vlastník společnosti Cristal Palace Alfred Augustin se nechal slyšet, že důvod je hlavně ekonomický. Během pěti let ztrátového provozu společnost prý přišla o 11 milionů korun.

Firma chce navíc zpátky alespoň část peněz, které do areálu investovala. Bez toho už není ochotna provozovat nadcházející sezonu. Zavřít sjezdovky ale nikdo nemůže. Porušily by se tak dotační podmínky a Evropská unie by chtěla vrátit miliony korun. „Město nyní se společností jedná, zda se bude na provozu nějakým způsobem podílet,“ sdělil místostarosta Mariánských Lázní Jiří Chval (ODS).

Starosta Zdeněk Král (ODS) potvrdil, že město nemá zájem provoz ukončit. Nevyloučil ani tu možnost, že se bude hledat nový provozovatel. Kromě toho radnice bude mít letos v areálu ještě další výdaje. Za 800 tisíc korun musí koupit nové lano kabinové lanovky, která neprošla revizí. O dalším osudu lyžařského areálu chce mít vedení radnice jasno během měsíce, aby nebyla ohrožena nadcházející sezona.

/*json*/{"map":{"lat":49.8875565362,"lng":13.1561279297,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.964472531423,"lng":12.7001953125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/