Starostové mají problém s vynucenou reklamou

Karlovy Vary - Starostům menších obcí na Karlovarsku se nelíbí, že si kraj, ale i Evropská unie v rámci přidělování dotací vynucují reklamu za veřejné peníze. Podle starostů je to zbytečné plýtvání penězi, které se dají vynaložit přeci jen účelněji. Kraj ale tvrdí, že tato reklama je i určitým projevem zájmu kraje o věci obcí a také vděčnosti obcí vůči kraji.

Radní v Hroznětíně nechali opravit parkoviště a chodníky. Malá obec ze svého rozpočtu zaplatila více než dva miliony. Kraj přidal dvě stě padesát tisíc korun. Podle smlouvy teď ale musí Hroznětín dělat kraji reklamu. Zaplatit za reklamní ceduli více než deset tisíc korun ale starosta odmítá. „Za tyto peníze bychom mohli koupit například mládeži míče nebo podpořit jiné sportovní aktivity,“ namítá starosta Hroznětína Jaroslav Rovný.

Cedule s názvem kraje nebo Evropské unie zdobí kryty uzávěrů plynu a polní cesty i silnice. Regionální politik a vydavatel karlovarského časopisu dostal grant od Evropské unie. Její loga musel kvůli reklamě nalepit na každý předmět, který za peníze z grantu koupil. Aby nešvindloval, komise úředníků jednou za rok přijede na kontrolu a všechny předměty si vyfotí. „Každý rok přijede několik úředníků. To znamená, že jsou s tím spojené peníze, pro které bych viděl úplně jiné vynaložení,“ dodává vydavatel časopisu Petr Kulhánek.

Podle nabídek reklamních agentur Petr Kulhánek spočítal, že výroba informační cedule může stát i více než padesát tisíc korun. „Nejde jen o samotný obsah, ale drahá je samotná konstrukce té reklamy,“ tvrdí Petr Kulhánek.

Kraj však kritiku odmítá. Podle náměstka hejtmana by reklama měla být úměrná výši příspěvku. „Je to projev určité vděčnosti a závazku. Zároveň je to i upozornění na to, že skutečně existuje zájem kraje se tady na něčem podílet a že se také podílel,“ vysvětluje náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil.

Netradičně řeší problém radní na Božím Daru. Aby šetřili obecní peníze, dávají výrobu informačních cedulí už jako podmínku do výběrového řízení.

/*json*/{"map":{"lat":50.309182,"lng":12.871568,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.309182,"lng":12.871568,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/