Nemocnice potřebují asi 130 tisíc nových dárců krve

Červený Kostelec – Řada lidí v Červeném Kostelci dnes místo do práce zamířila na transfuzní stanici v Náchodě. Zástupci náchodského Červeného kříže se akcí Den pro prvodárce snažili přilákat nové dárce krve, kterých v republice chybí více jak sto tisíc. Podmínky pro dárcovství jsou jednoduché. Věk od 18 do 60 let, minimální váha 50 kilogramů a dobrý zdravotní stav. Podobnou akci plánují v Náchodě na duben příštího roku. Ti, kteří by ale chtěli darovat krev poprvé, mohou na transfúzní oddělení přijít kdykoli.

Renatu Hanušovou inspiroval k darování krve červenokostelecký časopis: „Přečetli jsme si, že se dnes daruje krev, a tak jsme se v práci rozhodli a šli jsme.“ V ordinaci se nakonec sešlo 40 dárců, z toho osmnáct prvodárců. Podle vedoucí laborantky transfúzního oddělení nemocnice Náchod Zuzany Vlachové jde většinou o mladé lidi.

Samotnému odběru předchází vyplnění dotazníku, odběr kontrolního vzorku a pohovor s lékařem. Pokud dárce bez problémů projde, následuje hlavní odběr čtyř set padesáti mililitrů krve. Důvody, proč jít darovat krev, byly různé. „Nejdřív se mi nechtělo, ale když jsem zjistil, že když půjdu na krev, tak mám volno ze školy nebo z práce, tak jsem řekl, že jo,“ řekl například ČT jeden z prvodárců.  

V Náchodě zatím problémy s nedostatkem krve nemají, celorepublikově je ale dárců krve nedostatek. „Za posledních 6 let ubylo v registru asi sto tisíc dárců a aby se pokryla potřeba všech nemocnic, bylo by potřeba asi 130 tisíc nových,“ uvedla Vlachová.