Havárii u Budějovic nezavinil špatný stav letadla

Českobudějovicko – Letečtí inspektoři dospěli k tomu, že zářijovou havárii letadla u Českých Budějovic nezavinil jeho technický stav. Stroj byl v pořádku i přesto, že stál několik let na výstavě. Inspektoři nyní čekají na posudky soudních lékařů, kteří mají říct, jestli tragédii nezavinila náhlá zdravotní indispozice pilota. Pak případ definitivně uzavřou.

V pondělí 28. září krátce před polednem letadlo startovalo z hlavní dráhy, stroj se ale zhruba ve stometrové výšce obrátil a spadl k zemi. Dispečerka Klára Anderleová upřesnila, že se jednalo o ultralehké letadlo typu Kolibřík. Stroj stál podle inspektorů téměř dva roky na výstavě, pak ho provozovatelé rozebrali a znovu složili. Před letem udělali úspěšnou motorovou zkoušku a stroj zamířil do vzduchu.

Letecký inspektor vyšetřující havárii Josef Procházka se nechal slyšet, že nebylo nalezeno nic, co by nasvědčovalo technické závadě. Podle inspektorů nechyboval ani nikdo z letištního personálu. V kabině seděl zkušený sedmdesátiletý pilot, který byl zároveň mechanikem. Utrpěl mnohačetná poranění hlavy a trupu. Po vyproštění už nejevil známky života.

Mluvčí letiště Martina Vodičková uvedla, že jde o první takto závažnou nehodu po čtyřech letech letištního provozu. Definitivní tečku za případem udělá až protokol z pitvy.

Podobné neštěstí se v Jihočeském kraji stalo v srpnu. U Strakonic spadlo do řeky Otavy malé sportovní letadlo, tři dospělí cestující zemřeli. Těžce zraněná desetiletá dívka před třemi týdny opustila motolskou nemocnici a zamířila do vinohradské, její zdravotní stav by se měl mírně zlepšovat.

Strakonickou havárii inspektoři stále prošetřují. Nyní čekají na další posudky a odhadují, že případ bude uzavřen za několik týdnů.