Plzeň Roudná stále řeší průtah čtvrtí

Plzeň Roudná – Spor o průtah čtvrtí Roudná v Plzni nekončí. Stavbu blokují občanská sdružení, která se obávají hluku. Hovoří především o výrazném narušení Lochotínského parku a přivedení další automobilové dopravy do již zahlceného centra města, argumentem jsou i předpokládané demolice obytných domů. Odpůrci dokonce podepisují petici, kterou nesouhlas s plánovaným severojižním silničním průtahem Plzní vyjadřuje. Podle magistrátu však drží v šachu desítky tisíc lidí z velkých sídlišť, kteří musí při cestách do centra Plzně stát v dlouhých kolonách.

Průtah Roudnou, o který plzeňská radnice usiluje, aby ulevila obyvatelům nejlidnatějších čtvrtí na severu Plzně při cestách do centra, měl v průběhu let už mnoho variant. Podle odpůrců jsou ty nové stejně špatné jako všechny předchozí. „Přineslo by to obrovský nárůst exhalací a hluku,“ prohlásila Vladimíra Nová z Koalice občanských sdružení Roudná. Krajský úřad teď přichází s novou doplněnou hlukovou studií. „Podle této studie by měly být splněny všechny právní normy ohledně hluku a vibrací,“ uvedl František Čečil z Odboru životního prostředí Plzeňského kraje.

Koalice občanských sdružení nesouhlasí a obviňuje úředníky z taktické hry s čísly. Aby limity splnili, musí na Roudné dopravu zároveň omezit. „Abychom mohli postavit novou drahou silnici, musíme zrušit jinou silnici, která funguje léta a to nedává smysl,“ podotkl Pavel Denk z Koalice občanských sdružení Roudná.

Podle radnice nemá Roudná stejně do budoucna na vybranou. Vozidel je v Plzni totiž tolik, že to bez další silnice spojující sever Plzně s centrem nepůjde. Auta tu stojí v dlouhých kolonách. „V současné době má sídliště Lochotín kolem 66 tisíc obyvatel a existuje zde pouze jedna příjezdová komunikace, a proto chceme vytvořit alternativu,“ prohlásil náměstek plzeňského primátora Petr Rund (ODS). Vladimíra Nová však namítla: „Pro nás to je samozřejmě nepřijatelné, když lze situaci řešit jinak.“

Lidé z Roudné jsou přesvědčeni, že magistrát by měl nejprve dokončit kruhový objezd města a teprve potom se zabývat průtahem přes jejich čtvrť.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Dvě dodávky v Plzni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24