Ve Vykmanově se protestovalo proti Barkóciho odsouzení

Vykmanov – Desítky lidí dnes doprovázely do věznice ve Vykmanově na Karlovarsku bývalého policistu Martina Barkóciho. Protestují proti jeho odsouzení na tři roky nepodmíněně za údajné krytí rasového lynče. Toho se měl dopustit, když vyšetřoval brutální útok dvou Romů proti muži v Ostrově. Barkóci se sám hlásí k romské národnosti, ale jakékoliv napomáhání útočníkům odmítá. Věří mu například i senátor za Karlovarsko Jan Horník.

Krajský soud v Plzni vyměřil Barkócimu čtyři roky. Po odvolání mu Vrchní soud v Praze snížil trest o rok. Dostal stejně, jako iniciátor brutálního útoku, ke kterému jako policista přijel. Dva Romové skoro ubyli svou oběť násadou od lopaty. Útok měli doprovázet rasistickými nadávkami.

Barkóci říká, že útočníky zná. Jsou z malého města. Obvinění z nadržování ale pokládá za vykonstruované. Podle jeho slov se nikdo nezabýval svědectvím, výpověďmi ani znaleckými posudky. Své rozhořčení neskrýval ani asistent senátora Jana Horníka Jiří Kotek.

Mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt se odmítl vyjádřit s tím, že vše podstatné je prý v rozsudku. „Bohužel to vypovídá o stavu naší justice,“ uvedl senátor Horník. Brána věznice se zavřela. Barkóciho advokát se odvolal k Nejvyššímu soudu.

/*json*/{"map":{"lat":50.3222307797,"lng":12.956829071,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.333408716952,"lng":12.958545684814,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/