Komu patří chodby bývalé josefovské pevnosti v Jaroměři?

Jaroměř – Zatímco město Jaroměř tvrdí, že systém chodeb josefovské pevnosti vybudovaný v 18. století císařem Josefem II. patří státu, ten se vlastníkem necítí. Spor dokonce skončil až u hradeckého Krajského soudu, ale ani ten nedal odpověď na otázku, kdo je skutečným majitelem.

Že je pod Josefovem více než čtyřicet kilometrů chodeb, už se ví dlouho. Komu ale patří, není jasné. Jisté je, že velká část z nich je ve špatném stavu. Aby se to neprojevovalo také na povrchu, musí se investovat. Starosta Jaroměře Jiří Klepsa sdělil, že obec na opravy finanční prostředky nemá.

Okresní soud v Náchodě, který rozhodoval o vlastnictví části poničených chodeb, řekl, že podzemí je státu. Zástupci státu se s tím ale nesmířili a případ se tak dostal ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Ten verdikt náchodského soudu odmítl, majitele však neurčil. Soudce Krajského soudu v Hradci Králové Karel Kondr naznačil, že nelze někomu vnucovat vlastnické právo proti jeho vůli.

„Stát se od zrušení josefovské pevnosti o tyto chodby nezajímal,“ prohlásil právní zástupce z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Martin Plšek. Krajský soud také uvedl, že i kdyby dal za pravdu Jaroměři, problém města a bortících se chodeb by to stejně nevyřešilo. Karel Kondr je toho názoru, že by stát rekonstrukci chodeb stejně neprovedl.

Právník města žádost o rozhovor odmítnul. Starosta Klepsa uvedl, že Jaroměř zvažuje dovolání. Radnice neví, kolik by stála oprava celého podzemí. Podle starosty by se jednalo o stovky milionů korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.375247828,"lng":15.9356689453,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.34984208385,"lng":15.913009643555,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/