V Hradci Králové nejsou léky pro všechny

Hradec Králové – Z trhu podle lékárníků zmizel lék s účinnou látkou pro posílení imunity Immunoglobulin. Ladislav Fröde ze Dvora Králové nad Labem jej sháněl pro svoji manželku, pro kterou je životně důležitý. Teprve až v lékárně Fakultní nemocnice v Hradci Králové mu prodali pouze menší množství předepsaného preparátu s tím, že lék mají výhradně pro pacienty vlastních klinik. Jiné léky, které by takto postiženým pacientům mohly pomoci, lze podle lékařů sehnat jen s velkými obtížemi.

Manželku pana Frödeho kouslo klíště, onemocněla následně boreliózou. Nyní má oslabenou imunitu, ohrozit ji může i obyčejná rýma. Lék, který léta dostávala od imunologa, z trhu zmizel, předzásobily se jen nemocnice. Zoufalý pan Fröde se pokusil lék získat v lékárně hradecké nemocnice. Dostal pouze menší množství, než měl na předpisu. „Byl jsem už opravdu vytočený. Řekl jsem jim: Zavolám policii, budete mi to muset vydat, jste veřejná lékárna. To prý si zavolejte, koho chcete,“ rozhořčil se pan Fröde.

Z dobré vůle jsme panu Frödemu prodali aspoň menší množství léku, nemuseli jsme ani to, tvrdí v lékárně. „Vyšli jsme mu tady vstříc. Podle platných pravidel máme standardně zajistit naše pacienty a nevydávat na recepty z okolí,“ prohlásil vedoucí lékárny FN Hradec Králové Jiří Kotlář.

Pražský lékař pacientky Ján Kalanin si naopak myslí, že nemocnice měla vydat lék v plném objemu podle předpisu. „Za svoje peníze si seženu lék, který je na skladě a stejně jej nedostanu. Nevím, co je to za systém,“ dodal Ladislav Fröde. Nyní je jeho manželka v životě omezená, jakákoli nákaza by pro ni mohla být osudová. „Musím být doma. Nemohu nikam chodit, abych nedostala třeba jen rýmu,“ doplnila paní Danuše Frödeová.

Ústav pro kontrolu léčiv ujistil, že na trhu je jiný lék, který by paní Frödeové pomohl. Podle lékařů jej lze sehnat jen velmi obtížně.

Lékárna
Lékárna