Záchranáři si na Šumavě vyzkoušeli sněhovou kalamitu

Lipno nad Vltavou – Jedno z největších cvičení za poslední roky proběhlo na Šumavě. Simulovalo říjnové události, kdy zemi zaplavilo nečekané množství sněhu. Hasiči, policisti a horolezci zachraňovali i uvězněné lyžaře, sundávali je totiž z nefunkční lanovky. Cvičení má prověřit standardní postupy při záchranných akcích ve složitém terénu, v extrémních povětrnostních podmínkách a také na lanové dráze. Neméně důležité je prověření součinnosti mezi hasičskými jednotkami, horskou službou a policií.

V lipenském areálu přepravuje lanovka lyžaře na vrchol. Motory se náhle zastavují, napájení nefunguje, na lanech leží stromy - tak vypadá start cvičení. Horští záchranáři nyní svádějí boj s časem, na místě jsou jako první, na vysvobození páru turistů potřebují pět minut. „V zimě je to náročnější,“ prohlásil Jiří Oupický z Horské služby Šumava. V sedmimetrové výšce čekají další figuranti na sedadlech, teplota je kolem 7 stupňů Celsia. „Je tu pěkná zima, už tady visím půl hodiny,“ komentuje lyžař na lanovce.

Do areálu přijíždějí hasičské jednotky, rozebírají si jednotlivé úseky. „Máme k tomu speciální vybavení, používáme lanovou techniku,“ vysvětluje velitel zásahu hasičů Pavel Rožboud. Na zemi operují policisté, shromažďují věci odhozené turisty. „Naší úlohou je zabezpečit osobní majetek postižených,“ uvedl Miroslav Máčka z oddělení Policie ČR Lipno nad Vltavou.

Ve špičce přepravují lanovky zároveň zhruba tisíc lyžařů. Záchranářské týmy potřebují na jejich vysvobození 2 hodiny, limit tedy zvládly. „Celý den provozu lanové dráhy to neohrozí,“ pochvaluje si pracovník Skiareálu Lipno Martin Řezáč. Cvičení podle záchranářů zbytečné není, před šesti lety totiž v Krkonoších museli do ostré akce. Lanovka se tehdy zastavila a zůstali v ní uvězněni turisté, dolů je dostávali horolezci i vrtulník.

Jihočeští záchranáři připravovali ostrý zásah naposledy před deseti lety na Kleti, lanovku se tam však podařilo zprovoznit, a proto do terénu nemuseli.

/*json*/{"map":{"lat":48.639534,"lng":14.229985,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.639534,"lng":14.229985,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/