Městská rada ve Vrchlabí je neúplná

Vrchlabí – Podle zastupitelů za ODS ve Vrchlabí je nezákonné, že má městská rada místo sedmi členů pouze šest. Zákon o obcích přitom nařizuje doplnit radu na nejbližším zasedání zastupitelstva na lichý počet. To se ale doteď nestalo. V květnu z rady odešla do opozice ODS a opustil ji i člen strany. Po volbách zastupitelstvo stanovilo, že rada bude mít sedm členů.

Zastupitel a bývalý radní Stanislav Joukal (ODS) prohlásil, že městská rada porušuje zákon o obcích. Starosta Jan Sobotka reaguje, že opozice by si zákon měla lépe nastudovat. Podle jeho slov může rada fungovat i se šesti členy. S opozicí ovšem částečně souhlasí Krajský úřad Hradec Králové, který na veřejnou správu ve Vrchlabí dohlíží.

Mluvčí úřadu Imrich Dioszegi potvrdil, že na nejbližším zasedání zastupitelstva by měl být zvolen nový člen. Od chvíle, kdy radu opustil člen ODS, zastupitelstvo zasedalo už dvakrát. Radního ale nevolilo. Stanislav Joukal upozornil, že může dojít i ke zpochybnění rozhodnutí rady města, nebude-li zákon respektovat.

Imrich Dioszegi však popřel, že by rozhodnutí rady města mohla být neplatná. Vedení města slibuje, že na příštím zasedání zastupitelstva – 18. listopadu – navrhne posledního člena rady ke zvolení. Jméno starosta říci nechce. Opoziční ODS tomu nevěří.

/*json*/{"map":{"lat":50.464497953,"lng":15.7928466797,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.62790439521,"lng":15.60848236084,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/