Ombudsman kritizuje státní orgány za zchátrání lázní v Kyselce

Karlovarsko – Veřejný ochránce práv se tvrdě pustil do úřadů, že nechaly zchátrat historické budovy někdejších lázní v Kyselce na Karlovarsku. Podle ombudsmana se k nečinnosti majitelů přidal i nezájem státních orgánů. Ty to ale odmítají. Po neúspěšné privatizaci bývalých lázní změnily budovy majitele nejméně třikrát. Žádný z nich domy nedokázal opravit.

Ředitel Národního památkového ústavu Loket Roman Procházka říká, že zákon neumožňuje donutit vlastníka objekty rekonstruovat. Mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek sdělil, že úředníci nijak nepochybili. Podle jeho slov památkáři učinili vše, co v mezích zákona mohli.

„Ministerstvo kultury by mělo zvážit, zda chce mít všechny objekty i nadále pod památkovou ochranou. Pokud ano, musí sjednat okamžitou nápravu,“ nechala se slyšet mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Otakara Motejla Iva Hrazdílková. Ministerstvo ale prý nikdy nebylo příslušným orgánem, které by mělo danou situaci posuzovat, jak prohlásil jeho mluvčí.

Video Roman Procházka a Adam Šůra ve Studiu 6
video

Roman Procházka a Adam Šůra ve Studiu 6

Starosta Kyselky vidí hlavní příčinu současného stavu budov v neúspěšné privatizaci.

Právník z kanceláře ombudsmana Marek Hanák naznačil, že problém lze řešit přes poslaneckou sněmovnu. Ta by mohla přijmout konkrétní opatření vůči odpovědnému rezortu. Podle mluvčího ministerstva kultury Jana Cieslara se inspekce případem zabývala. Problém měli způsobit úředníci v Karlových Varech svou nečinností.

Ředitel karlovarského krajského úřadu Roman Rokůsek na základě dopisu ombudsmana nařídil audit celého případu, aby zjistil, jak jeho podřízení pracovali. Karlovarský magistrát pochybení odmítá. Zástupce společnosti, která budovy vlastní, již jedná s ministerstvem a chce se sejít i s ombudsmanem. Podle svých slov chce objekty zachránit.

/*json*/{"map":{"lat":50.2436920226,"lng":12.9885864258,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.262570702033,"lng":13.000087738037,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Bývalé lázně v Kyselce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24