Budějovice omlazují městskou zeleň

České Budějovice – V Českých Budějovicích se radní rozhodli, že se zbaví problematických stromů. Jedná se o nejmasivnější zásah do porostů. V jeho důsledku padnou téměř dvě stovky stromů a radnice už plánuje kácení dalších. Podle primátora jsou taková opatření nutná. Staré stromy v parcích a ulicích podle něj ohrožují lidi. Kácení má ale řadu odpůrců, a to hlavně mezi ekology a zelenými.

V parku na břehu Malše již k zemi padly první stromy. Dřevo postupně firmy odvážejí, na trávníku zůstávají jen hromady listí a pařezy. Kácí se stromy, kolem nichž chodí drtivá většina lidí. Podle radnice byly stromy pro okolí nebezpečné. „Bude se kácet přes sto stromů ve čtyřech lokalitách,“ informuje českobudějovický primátor Juraj Thoma.   

Každý padlý strom je v radniční evidenci. Spis obsahuje detailní záznam o jeho stavu. „Jasan s mírným náklonem do prostoru vozovky,“ cituje ze spisu Svatopluk Mika z odboru životního prostředí českobudějovického magistrátu.

Ještě než začali dřevorubci kácet, do parků vyrazily speciální týmy. Zkoumaly především stav dřevin a kvalitu porostů. Proti kácení v některých lokalitách se ale postavila místní občanská sdružení. Většinou neuspěla, stromy padnou k zemi. „Stojíme si za tím, že ty vybrané a označené stromy je nutné porazit,“ potvrzuje rozhodnutí vedení města primátor Juraj Thoma.  

Množství pokácených dřevin se nelíbí ani ekologickým aktivistům. Uznávají, že některé zásahy jsou nutné, další ale zpochybňují. „Byli bychom neradi, aby se pod rouškou špatného zdravotního stavu ničily i stromy vitální,“ upozorňuje českobudějovický zastupitel Svatomír Mlčoch. „Ty stromy se kácí hlavně kvůli tomu, že o ně nebylo v minulosti pečováno tak, jak by mělo,“ dodává Pavla Matějková ze sdružení za záchranu životního prostředí Calla.   

Parky a ulice však bez stromů dlouho nezůstanou. Nejpozději do jara se na vykácených místech objeví nová výsadba.