Františkovy Lázně zakázaly až na výjimku všechny výherní automaty

Františkovy Lázně - Františkovy Lázně zakážou ve městě téměř všechny výherní automaty. Město zároveň chce, aby ministerstvo financí už nepovolovalo provoz výherních videoterminálů. Od ledna budou smět být hrací automaty jen v městské budově, kterou má pronajatou INGO Casino.

Restrikce má platit od ledna a týká se klasických hracích automatů, které povoluje město. Je ovšem zaměřená i na videoterminály, elektronické rulety a další stroje, které zatím povolovalo ministerstvo financí. Město nezakázalo hazard pouze v luxusním INGO Casinu v lázeňské zóně. Zastupitelé reagují na příslib ministerstva financí, že pokud obce nedají souhlas, nebude dávat povolení pro nové videoterminály.

Automaty skončí 31. prosince

Video Rozhovor se starostou Františkových Lázní
video

Rozhovor se starostou Františkových Lázní

Ve Františkových Lázních se nová vyhláška, kterou ve čtvrtek schválili zastupitelé města, dotkne asi 50 automatů, které jsou v současné době ve městě v provozu. „Všem končí povolení 31. prosince a my už žádné povolení prodlužovat nebudeme,“ prohlásil starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík. Město přijde zákazem hracích automatů o asi 1,5 až dva miliony korun ročně. Podle Mlátilíka je to ale lepší než neustále řešit problémy, které s provozováním heren souvisejí. „Peníze umíme sehnat jinak,“ dodal Mlátilík.

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík:

„Rozhodli jsme se postupovat tvrdě. Máme dost feťáků, zlodějů, gamblerů, vandalů a kriminálních živlů okupujících naše vesměs asijské herny.“

Ve zhruba pětitisícových Františkových Lázních si vzali podle starosty Mlátilíka za posledních deset let život tři místní lidé. Předtím stačili naházet do hracích automatů veškerý majetek. K bídě přivedli sebe i své rodiny. Herny, které vlastní většinou Vietnamci, Rusové anebo kosovští Albánci, jsou podle starosty ostudou města.

Herny zakazují i v jiných městech

Františkovy Lázně nejsou prvním městem, které sáhlo po tak radikálnímu kroku. Podobně nedávno rozhodli například v Chrastavě na Liberecku. Herny ale vadí i dalším městům v Karlovarském kraji. Ta ale zatím jejich provozování zakazují většinou jen v centru měst, tak je to například v Aši nebo Chebu. V obou městech ale radnice chtějí kontrolovat, jestli sliby o nepovolování videoterminálů bez souhlasu obcí bude ministerstvo dodržovat.

V Karlových Varech a v Ostrově se zase pokusili aplikovat loterijní zákon, podle kterého se hazard nesmí provozovat sto metrů od škol, kostelů, kulturních a humanitárních zařízení. Všechny tyto pokusy ale přišly vniveč. Když města zakázala hrací automaty, obstarali si provozovatelé heren na ministerstvu financí koncese na videoterminály a elektronické rulety.

/*json*/{"map":{"lat":50.1020836366,"lng":12.4145507812,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.124100042692,"lng":12.323913574219,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/