Ústecká zoo ukázala mládě vzácného zoborožce

Ústí nad Labem - Ústecká zoologická zahrada dnes poprvé ukázala mládě vzácného zoborožce řasnatého, který se vylíhl letos na konci července. Žádná jiná zahrada v Česku tyto ptáky nerozmnožuje. V Evropě letos mláďata odchovaly jen další tři zoologické zahrady.

Pár zoborožců zahnízdil už na jaře, ale první snůška byla neoplozená. V polovině roku ale samice snesla další tři vejce, z nichž se nakonec vyklubala dvě mláďata, jedno bylo velmi slabé a uhynulo. Samice až do poloviny října s mládětem byla ve hnízdě, kde je samec úzkým otvorem krmil.

Ptáci pocházejí z oblasti Sundských ostrovů v jihovýchodní Asii. Vyznačují se velmi velkým zobákem, kterému vděčí za své jméno. Zajímavostí je i způsob hnízdění, kdy se samice doslova zazdí na hnízdě a nechá volný jen malý otvor, kterým ji samec krmí. Otvor zvětší až v okamžiku, kdy může mládě vylétnout z hnízda.

Zoborožci jsou podle chovatelky Jany Poláčkové velmi plaší ptáci. Na svého chovatele si proto musejí zvyknout, ale přítomnost cizích lidí je ruší. Podle ní se živí především plody, milují například kiwi, rajská jablka a třešně. Aby měli dostatek bílkovin, ošetřovatelé jim dávají i malé myšky, kuřata nebo vejce.

První mládě zoborožce se v ústecké zoo narodilo v roce 2002, nejnovější je už čtvrtým odchovancem. Ústecké mláďata dnes mohou lidé vidět v Děčíně, Lipsku a Arnhemu.