Přes zákaz stavebního úřadu lihovar v Trmicích dál vyrábí

Trmice – Přestože už před časem trmický stavební úřad nepovolil další zkušební dobu místnímu lihovaru, ten dál vyrábí. Firma tvrdí, že funguje v rámci takzvaného kolaudačního řízení a výroba tedy může pokračovat. Stavební úřad trvá na tom, že lihovar jede načerno. Rozhodnutí úřadu potvrdili i krajští úředníci. Výroba se měla zastavit 16. října.

Ředitel lihovaru Pavel Nohava sdělil, že výroba je legální. Opak si myslí vedoucí trmického stavebního úřadu Martin Sommer. Lihovar je v kolaudačním řízení, kterým se už ale zabývá stavební úřad v Litvínově na Mostecku. Zástupci společnosti tvrdí, že továrna může vyrábět dál. Každý úřad si ale zákon vykládá jinak.

„Lihovar musí být v tomto případě posuzován podle starého stavebního zákona, protože ten ho povolil a říká, že může vyrábět v průběhu kolaudačního řízení,“ nechala se slyšet mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Někteří úředníci jsou však toho názoru, že krajský úřad, jenž nechal o lihovaru rozhodovat dva stavební úřady, způsobil velké zmatky.

Obě strany říkají, že válku nechtějí, ale nějak se bránit musí. Spor se tak může táhnout ještě měsíce. Lihovar navíc nemá problém jen se stavebním úřadem, ale také s Českou inspekcí životního prostředí. Ta už s ním zahájila řízení o udělení až 7milionové pokuty.

/*json*/{"map":{"lat":50.6359618679,"lng":14.0144348145,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.643255956052,"lng":13.993148803711,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/