Brno zvýší péči o své lesy

Brno - Procházky lesem nejsou jen výsadou života na venkově. Například v Brně pokrývají lesy více než čtvrtinu celého území města. Brněnský magistrát chce lesy proměnit ve velké parky. Proto přibudou lavičky, koše, informační tabule, ale změní se i pravidla jejich návštěv. Dnes naposledy se mohou Brňané na internetu v rámci ankety vyjádřit, jak by si proměnu příměstských lesů představovali. 

Denně vyrážejí do brněnských lesů za sportem nebo jen tak na procházku tisíce lidí. Každodenní procházka se pro řadu z nich stala pravidelným rituálem. „Dcera je nemocná, tak jsem ji vzal sem k přehradě,“ vysvětluje důvod procházky Jiří Charvát. Příměstským lesům se ale zatím nedostávala komplexní pozornost a péče. Chybí lavičky i odpadkové koše. Magistrát má teď ale velké plány.

Lesy vybaví vhodným mobiliářem a měly by se tam objevit i novinky okoukané v zahraničí, například různé lanové dráhy. „Jednou z takových zajímavých myšlenek je například zřízení různých míst pro pikniky. Byly by určeny i pro větší skupiny lidí tak, aby se tyto aktivity neděly živelně, ale aby se odehrávaly na místech, kde nebude hrozit požár,“ poodhaluje úmysly magistrátu náměstek brněnského primátora Martin Ander.   

Jenže ne všechno zřejmě návštěvníci přivítají s nadšením. Správci lesa totiž upozorňují, že narůstají konflikty mezi pěšími, cyklisty, jezdci na koních a řidiči na čtyřkolkách. A v lesích se také stále hromadí odpadky. „My si myslíme, že by se v této oblasti měly přijmout nějaká pravidla hry, že by strážcům lesa s udržováním pořádku a bezpečnosti měli pomáhat i městští strážníci,“ domnívá se ředitel Školního lesního podniku v Brně Jaroslav Martínek. 

A tak se v budoucnu v brněnských příměstských lesích pěší, cyklisté a jezdci na koních budou moci pohybovat pouze na svých stezkách a zřejmě pod důkladnějším dozorem policie.