Likvidaci toxinů možná zaplatí Evropská unie

Rakovník - Hádky mezi městem Rakovník a krajským úřadem by mohly brzy skončit. Jádrem sporu je ekologická zátěž v okolí Rakovnického potoka. V podzemí se nacházejí toxické látky, které ohrožují i zdroje pitné vody. Devět let se město dohadovalo s úředníky, kdo sanaci zaplatí. Teď se zdá, že by s likvidací mohla pomoci Evropská unie. Ta by poskytla potřebné miliony, které jsou k sanaci ekologické zátěže potřeba.

V blízkosti Rakovnického potoka se vyskytuje zvýšené množství šestimocného chrómu a chlorované uhlovodíky. O výskytu těchto jedovatých látek ví město i krajský úřad už od roku 2000. Peníze na sanaci ale úředníci shánějí až teď. Žádají ministerstvo životního prostředí o šest milionů z Evropské unie. „Pokud bude žádost úspěšná, tak my jsme ochotni Rakovníku poskytnout těch 10 % spoluúčasti,“ slibuje náměstek pro oblast regionálního rozvoje Středočeského kraje Marcel Chládek. 

Stará ekologická zátěž pochází z průmyslové činnosti společnosti Brano, dříve národního podniku Autobrzdy. V minulosti ale neexistovala žádná kontrola, jak státní podniky s odpady nakládají. „Ten viník je v dnešní době nezjistitelný. To znamená, že náklady na odstranění ekologických zátěží přebírá stát,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. 

Sanaci si město a kraj přehazovaly jako horký brambor. Město dokonce už jednou vypsalo výběrové řízení na provedení prací, ale vzápětí ho zrušilo. Toxiny přitom mohou ohrozit zdraví lidí. Pokud by se totiž nebezpečné látky v podzemí dál šířily, mohla by se kontaminovat pitná voda, která zásobuje kromě města Rakovník i dalších šestnáct obcí, celkem asi dvacet tisíc obyvatel. „Nerozumím tomu, jak je možné, že to město řeší tak dlouho,“ diví se Marcel Chládek. „Naše žádost byla předána na kraj a my jsme očekávali, že ty další kroky bude dělat kraj. To se ale nestalo,“ vysvětluje prodlení starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl. 

Kromě dluhů z minulosti řeší Rakovník ještě další problém: protože region leží ve srážkovém stínu, dochází k vysychání zdrojů vody. Někteří senátoři a zemědělci teď proto chtějí získat peníze z Evropské unie a uměle na Rakovnicku vybudovat nové rybníky.

/*json*/{"map":{"lat":50.104187,"lng":13.731717,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.104187,"lng":13.731717,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/