Na Strakonicku mají problém s nelegálním autovrakovištěm

Přešťovice (Strakonicko) - V Přešťovicích na Strakonicku se snaží už osm let marně zbavit velkého nelegálního autovrakoviště. Nepomohly ani stovky fotografií, videozáznamů a žádostí. Majitelem stovek nepojízdných aut je fyzická osoba, se kterou si úřady neví rady. O to častěji se však podle místních kontrolují legální podnikatelé.
 

Stačí špatně označené nádoby na odpad a pokuta může dosáhnout několika desítek tisíc. Podle inspektorů letos v jižních Čechách porušilo zákon každé druhé vrakoviště. Sbírka nepojízdných aut na obrovské ploše v Přešťovicích by s největší pravděpodobností neměla šanci kontrolami projít. Auta jsou tam odstavená na obyčejné louce v centru obce. Se stížnostmi místních si ale úřady neví rady.

„Bohužel, na tyto nepodnikající fyzické osoby nemáme moc velké páky,“ řekl Martin Kocábek z České inspekce životního prostředí.

K vysloužilým vrakům se sjíždějí zájemci o levné náhradní díly, ale oficiálně jde stále o soukromý majetek. Majitel trvá na tom, že se o vrakoviště nejedná a úřadům nezbývá než to respektovat. Obec u inspekce neuspěla ani třeba se záběry z letních povodní. Dvakrát už se musela dokonce vyklízet i zablokovaná obecní cesta.

Státní úřady potvrdily, že s majitelem vedou přestupkové řízení, s výjimkou České inspekce životního prostředí se však ale ke konkrétnímu případu odmítly vyjádřit.