Policisté kontrolovali ubytovny a tržnice ve východních Čechách

Hradec Králové - Cizinecká policie a celníci v Pardubickém a Královéhradeckém kraji se vydali na obhlídku místních ubytoven a tržnic. Příslušníci se zaměřili na cizince, kterým kontrolovali doklady a ověřovali jejich totožnost či pojištění. Zatkli tři cizince, kteří neměli povolení k pobytu v Česku, kdy jeden z nich, vietnamský obchodník, měl kvůli odsouzení z drogových deliktů dokonce zakázaný pobyt do roku 2018. Podobné preventivní akce chtějí policisté opakovat každé dva týdny.

„Dnešní opatření je dalším pokračováním z řady těch, kdy se zaměřujeme hlavně na cizince, kteří vinou kulminace hospodářské krize přijdou o práci a je jim tady ukončen legální pobyt. Zůstávají tu v pozici nelegálního migranta,“ uvedla mluvčí Cizinecké policie Ivana Ježková. Padesát policistů se tudíž při prohlídkách soustředilo především na kontrolu povolení k pobytu a služební psi u toho současně zjišťovali, zda někdo nepřechovává drogy.

Úřady podle svých zjištění tvrdí, že se zhoršily podmínky některých zdejších vietnamských obchodníků. Obchody jim už tolik nejdou, protože lidé nemají takový zájem o jejich zboží a peníze na obživu tudíž chybí. Dokonce je prý často situace donutí k tomu, aby žádali o podporu od svých příbuzných z Vietnamu. Bez jejich peněz by pro ně bylo velmi obtížné v Česku dále pobývat.