Liberec sehnal infektology a otevírá oddělení

Liberec - Liberecká nemocnice má opět v provozu infekční oddělení. Prošlo rekonstrukcí za třicet milionů korun a podařilo se sehnat i lékaře, kvůli jejichž nedostatku bylo pracoviště před rokem uzavřené. Je to přitom jediné infekční oddělení v kraji. Nemocnice tak učinila důležitý krok k tomu, aby byla připravena na případnou epidemii infekčních nemocí včetně tzv. prasečí chřipky.  

Liberecká nemocnice opět přijímá pacienty s nakažlivými nemocemi. Po roce se jí podařilo sehnat dostatek infektologů, kteří přitom chybí v celém Česku. „V současné době je v Česku asi sto šedesát pracujících infektologů. Podle zdravotnické koncepce a podle nejnižších odhadů bychom jich však potřebovali dvě stě dvacet až dvě stě šedesát,“ říká místopředseda Společnosti infekčního lékařství Petr Kümpel. „Momentálně máme čtyři lékaře s atestací a sestry v podobném složení, než se oddělení uzavřelo,“ dodává primář infekčního oddělení Krajské nemocnice v Liberci Adam Vitouš.

V době, kdy bylo infekční oddělení v Liberci uzavřeno, pacienty přijímaly nemocnice až v Praze, Hradci Králové nebo Ústí nad Labem. Teď se však protiepidemiologická opatření zrychlí. „My jsme velmi rádi, že už je infekční oddělení v provozu. Teď budeme mít blízkou cestu k nemocnému. Můžeme za ním zajít, můžeme zjistit okolnosti nakažení a můžeme vyhledat jeho kontakty,“ vysvětluje epidemioložka Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová.

Liberecké infekční oddělení se otevírá právě včas. Přednostně by hospitalizovalo pacienty s prasečí chřipkou. V případě epidemie by se však o ně musela postarat i další oddělení. „S kapacitou dvacet šest lůžek můžeme těžko počítat s tím, že poskytneme celkovou péči včetně hospitalizací pro předpokládaný počet nemocných,“ upozorňuje na závěr primář Adam Vitouš.

S nedostatkem odborníků se podle Společnosti infekčního lékařství potýkají také nemocnice v Karlových Varech nebo Zlíně. Studenti medicíny o obor nejeví zájem a trochu se ho i bojí.