Lanovka na Sněžku se na pět týdnů zastaví

Pec pod Sněžkou – Lanovka na Sněžku dnes vyvezla poslední turisty, zítra totiž začíná pravidelná pětitýdenní odstávka kvůli zimní údržbě. „Provoz v zimní sezóně bude zahájen v sobotu 12. prosince. Ceník jízdného zůstává beze změny,“ uvedl ředitel společnosti Lanová dráha Sněžka Jiří Martinec. Dospělí zaplatí za cestu na vrchol 180 korun, děti polovinu. Kvůli zimní údržbě přestaly dnes jezdit také lanovky na Ještěd, kabina začne vozit turisty opět v sobotu 14. listopadu, sedačková lanovka se rozjede až se začátkem lyžařské sezony.

Lanová dráha na Sněžku funguje od roku 1949, v té době bylo ale možné dojet pouze na Růžovou horu. Až na vrchol se zájemci dostali o rok později. Jízda z dolní stanice, která leží v nadmořské výšce 890 metrů nad mořem, trvá až na vrchol zhruba 25 minut. Lanovka přitom překoná převýšení přes 700 metrů. Ročně lanovka sveze asi 200 tisíc turistů, asi polovina se nechává vyvézt až na vrchol nejvyšší hory Česka.

Visutá lanová dráha na Sněžku slaví letos šedesátiny a je nestarší lanovkou v Evropě. Proto plánuje radnice v Peci pod Sněžkou výstavbu nové lanovky za 330 milionů korun, město žádá o dotaci 246 milionů z evropských fondů. „Ve druhém čtvrtletí roku 2010 by mělo být jasné, jestli město dotaci obdrží či nikoli,“ uvedl starosta Pece Alan Tomášek. Radnice se o podobu nové lanovky dlouho přela s ochranáři, jednání nakonec skončilo kompromisem: lanovka sice povede až na vrchol, ale nezvýší se hodinová kapacita 250 cestujících.

Nová lanovka má mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Nástup na lanovku bude také pohodlnější, protože se dolní stanice posune blíž k parkovišti u chaty Lesovna. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech. Cestující se ale až na vrchol dostanou novou kabinkou o deset minut rychleji. Pokud město dostane evropskou dotaci, stavební práce mohou začít příští rok na podzim. Poprvé by se pak nová lanovka mohla rozjet v listopadu 2011.

Lanovka na Sněžku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24