V České Lípě chtějí kvůli vyšším daním zrušit poplatky za odpady

Česká Lípa – Českolipská radnice podle starostky Hany Moudré uvažuje o tom, že kvůli zvýšení daně z nemovitosti odpustí v příštím roce svým obyvatelům poplatky za likvidaci odpadu. Například čtyřčlenná rodina ve vlastním bytě 3+1 na sídlišti Špičák by ušetřila na odpadech 1992 korun, na dani z nemovitosti ale zaplatí 1600 až 2000 korun. Ještě loni je daň z nemovitosti stála čtvrtinu. Českolipská radnice chce touto cestou snížit dopady takzvaného Janotova úsporného balíčku na obyvatele.

Radnice problematiku poplatků za odpad řeší už více než dva roky. „Máme velké problémy s neplatiči, v současné době už dluhy na poplatcích za odpad včetně penále dosáhly 30 milionů korun a jen obtížně je vymáháme,“ vysvětlila starostka. Ročně by podle ní měla radnice na poplatku vybrat kolem 18 milionů korun, zhruba dva až tři miliony ale lidé nezaplatí. Pokud příští rok město poplatky lidem odpustí, příjmy z daně z nemovitosti výpadek vyrovnají. „Do městské kasy by měly přinést navíc 18 až 20 milionů korun,“ vysvětlila Moudrá.

Plošné zvýšení daně z nemovitosti, které nový zákon zavádí, se nelíbí řadě starostů. Ti to považují za zásah do pravomocí samosprávy, obávají se velkého zatížení občanů a především podnikatelů a také zhoršení platební morálky.