Karlovarská multifunkční aréna se neuživí

Karlovy Vary – Karlovarští radní vedou spor o dotování sportu ve městě. Tamní multifunkční aréna totiž od svého otevření upadá do dluhů. Opoziční zastupitelé kritizují radnici především za to, že z veřejných peněz podporuje její provoz. Politici přitom lidem slibovali, že aréna bude mít vyrovnaný rozpočet a dokáže si na sebe vydělat. Teď ale vedení haly požádalo o mimořádnou dotaci dva a půl milionu korun.

Karlovarská multifunkční aréna poprvé otevřela letos v červnu. Město hned na začátku podpořilo její provoz částkou osmi milionů korun. Už teď ale chybí dalších dva a půl milionu. Podle opozičních zastupitelů udělali manažeři arény chybu už při sestavování rozpočtu. „Odchylka 25 % je v tomto případě nepřípustná. Provoz haly bude daleko dražší, než prezentuje vedení města,“ předpovídá opoziční zastupitel Petr Kulhánek.  

Občanská sdružení i někteří zastupitelé už před zahájením stavby multifunkční arény upozorňovali na to, že její provoz bude pro rozpočet města černou dírou. „Zahájením provozu začalo ekonomické skomírání tohoto megalomanského projektu, který se těžko může uživit,“ dodává další z opozičních zastupitelů Jiří Kotek.    

Primátor i ředitel arény se ale brání. Podle nich se teprve zjišťují finanční podmínky na provoz haly. „Náklady, které se ukázaly vyšší, než předpokládané, jsou zejména na energie,“ vysvětluje jednu z příčin vznikajícího dluhu ředitel KV Arena Zdeněk Sysel. „Máme rozjezdový rok, hledáme náklady na její provoz, na druhé straně hledáme příjmy, uzavíráme nájemní smlouvy,“ brání ekonomiku haly karlovarský primátor Werner Hauptmann. 

Podle primátora radnice počítá s tím, že multifunkční hala si nejpozději do dvou let na sebe vydělá a její rozpočet bude vyrovnaný. „Naším cílem je, aby ta ztráta byla co nejnižší. Bohužel dnes, v době ekonomické krize, se nám těžko hledají generální partneři,“ přiznává na závěr ředitel Sysel. 

Opoziční zastupitelé nevěří, že by se v tak malém regionu našel velký sponzor a obávají se, že roční ztráta v hospodaření haly ještě vzroste.