Evropské peníze do Neštěmic možná nedorazí

Ústí nad Labem/ Neštěmice – Město Ústí nad Labem možná přijde o mnohamilionovou dotaci z evropských fondů. Ta má pomoci problémovému sídlišti Mojžíř. Dotace je ale podmíněna tím, že jeho obyvatelé nejdříve své byty a domy opraví. Ti ale váhají, podmínky, které stanovilo Ministerstvo pro místní rozvoj, považují za nevýhodné. Podmínkou pro získání peněz na opravy veřejných prostor je totiž spolupráce města s ostatními majiteli nemovitostí, které v té oblasti působí a ti musejí v tomto případě zaplatit opravy předem.

Čím víc lidí vymění okna, opraví střechy nebo zateplí domy, tím víc peněz bude na nové chodníky, hřiště nebo koupaliště a město Ústí tak může získat kolem 150 milionů korun. „To je mimořádná nabídka,“ je přesvědčená starostka čtvrti Ústí nad Labem – Neštěmice Liana Wagnerová (ODS). Majitelé domů a bytů nadšení radních nesdílejí, opravy mají nejdříve sami zaplatit a teprve pak dostanou 40 procent nákladů zpátky. Nevýhodné se to zdá nejen drobným vlastníkům ale i družstvu, kterému patří třetina z téměř 700 mojžířských bytů. „Ty podmínky jsou poměrně nepřející,“ myslí si předseda bytového družstva Rozvoj Karel Jedlička.

Podle družstva je problém v tom, že banky nechtějí půjčovat na opravu domů, ve kterých je přes 5 procent dlužníků, v Mojžíři je jich ale až 16 procent. „Je tam řada lidí, kteří jsou na podpoře. Nemají zaměstnání a v první řadě musejí celou opravu zaplatit,“ vysvětlil předseda Jedlička.

Vedení družstva tvrdí, že nemůže nadělat dluhy v Mojžíři a poté chtít, aby je zaplatili členové družstva, kteří bydlí jinde. „Chováme se, jak musíme,“ uvedl předseda kontrolní komise bytového družstva Rozvoj Vladimír Donín. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) doplnil: „Pokud řeknou ne, bude to velká škoda pro celou lokalitu.“ Starostka Wagnerová dodala: „Myslím, že bychom asi byli jediné město v celé Evropské unii, které takové peníze odmítne.“ Jan Řeřicha je optimista: „Věřím, že společnou řeč najdeme.“

Ústečtí radní trvají na svém, podobnou nabídku město hned tak nedostane.

/*json*/{"map":{"lat":50.672832,"lng":14.103236,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.672832,"lng":14.103236,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/