Praha v zimě nebude uklízet polovinu chodníků

Praha - Hlavní město se nebude v zimě starat asi o polovinu chodníků, které má ve svém vlastnictví. I tak ale za úklid sněhu zaplatí téměř dvakrát tolik než loni, zhruba 250 milionů korun. Plán údržby komunikací pro tuto zimní sezonu dnes schválila rada hlavního města. Více peněz hlavní město zaplatí kvůli tzv. chodníkové novele, která obcím nařizuje starat se o všechny své komunikace.

V Praze je zhruba 1400 hektarů chodníků - z toho spravují 350 hektarů městské části a zbývajících 1050 hektarů vlastní přímo hlavní město. Technická správa komunikací bude mít letos na starosti o 150 hektarů víc chodníků, což znamená skoro dvojnásobné zvýšení finančních nákladů na zimní údržbu. I tak ale podle ředitele TSK Luďka Dostála zůstane neošetřeno asi 500 hektarů. 

Radní také schválili změny dvou vyhlášek, které se zimní údržby týkají. Změnila se v nich například příloha, která obsahuje seznam komunikací, ze kterých nebude v zimě odstraňován sníh. „Pokud by se hlavní město staralo o všechny chodníky, pak by se náklady na zimní údržbu zhruba zdesetinásobily a bylo by potřeba zaměstnat asi šest tisíc lidí,“ dodal Dostál.