Programy startovacích bytů pro rodiny skomírají

Pardubice – Města a obce v Pardubickém kraji nedisponují financemi na výstavbu takzvaných startovacích bytů. Jde tak o jeden z největších problémů, se kterým se podle starostů radnice budou v příštích letech potýkat. Poptávka po startovacích bytech, které některá města nabízejí mladým rodinám s nízkými příjmy, však zcela převyšuje nabídku.

„Je iluze se domnívat, že obce v této situaci samy nastartují bytovou výstavbu. Myslím, že místo šrotovného, se měla podporovat bytová výstavba právě pro mladé rodiny,“ řekl pro ČT svitavský starosta Jiří Brýdl (KDU-ČSL). Doba, kdy se ve městech stavěly nové bytové domy se státní dotací, pominula. Program na podporu mladých rodin v současnosti radnicím schází.

Poslanec ČSSD Miroslav Váňa:

„Stav, který tu dnes je, není jen špatný, je hrůzný a hrozný a má velmi špatný sociální dopad do mladých rodin.“

Moderní byty ve městech nabízejí velké developerské firmy. Požadovaná cena je ale pro mnoho mladých lidí nedostupná. Města také nadále prodávají pozemky na stavbu rodinných domků, což však pro mladé lidi, kteří nedosáhnou na finanční pomoc bank, nebo se nemohou obrátit pro finance do rodiny či ke známým, zůstává většinou stejně jen těžko přijatelnou nabídkou.

Kuchyně
Kuchyně