Sněhová kalamita zatěžuje jabloneckou pokladnu

Jablonec nad Nisou - Likvidace následků nedávné sněhové kalamity v Jablonci nad Nisou ještě zdaleka nekončí a prodražuje se. Dosud stála město přes pět a půl milionu korun. A navíc začalo opět sněžit. Zavřené proto stále zůstávají například parky, kde hrozí  pády stromů. Termín definitivní likvidace následků sněhové kalamity se tak nikdo neodvažuje odhadnout.

Polámaná nebo ohnutá a pádem hrozící bříza je nejčastější obětí sněhové kalamity z poloviny října. Nebývalý příval sněhu poškodil v Jablonci tisíce stromů. Práce je tu ještě na několik týdnů. „Likvidaci následků kalamity si v Jablonci rozdělily tři firmy, pomáhají i dobrovolníci. Odklízení však nejde tak rychle, jak bychom si představovali,“ přiznává mluvčí jabloneckého Městského úřadu Jana Fričová. „Ve školkách je poměrně velký počet listnatých stromů, které nestačily shodit listí. Proto je mokrý sníh hodně poškodil,“ dodává Lucie Holubová z Technických služeb Jablonec nad Nisou.

Přednostního úklidu se kvůli dušičkám dočkaly hřbitovy. Teď přicházejí na řadu zahrady mateřských škol. Radnice žádá občany o trpělivost. Objevily se ale už i případy nepovoleného kácení stromů a krádeže dřeva. „Někteří lidé si vysvětlili vstřícný krok, že si mohou odvážet polámané stromy a větve tak, že je můžou odcizit,“ uvádí mluvčí Policie ČR v Jablonci nad Nisou Ludmila Knopová.   

Sněhová kalamita ochromila v Jablonci nejen dopravu, ale i zásobování elektřinou a teplem. „Já žiji v Jablonci asi 35 let a musím říct, že aby bylo v polovině října v Jablonci až 50 cm sněhu, tak to skutečně nepamatuji,“ říká starosta města Petr Tulpa. 

Kalamita stála město zatím přes pět a půl milionu korun. Radnice žádá stát o finanční pomoc. Sníh zasypal Jablonec 15. října. Kdy přesně likvidace následků kalamity v Jablonci skončí, radnice nedokáže odhadnout. Záležet bude i na počasí.

/*json*/{"map":{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/