Manželům Khuntovým hrozí domácí sněhové vězení

Krkonoše – Hoteliéři v Krkonoších se radují, začal jim totiž růst počet objednávek na zimu a na sezonu se těší i lyžařské areály, které už dnes v noci chystají umělé zasněžování. Pro některé starousedlíky ale začíná každoroční starost, jak zimu v zasněžených horách bez újmy přežít. Například manželé Khuntovi bydlí nedaleko hlavní silnice do Pece pod Sněžkou, k jejich domu ale nevede prakticky žádná cesta. Kvůli sněžení a těžko přístupnému terénu se tak mohou stát zajatci ve vlastním domě.

Dvaadevadesátiletý Alajos Khunt vzpomíná na dobu před šedesáti lety. Tehdy prý k jeho domu ještě vedla celkem slušná cesta. Povozníci tehdy přivezli uhlí nebo dřevo na zatopení přímo před dům, dnes si už staří manželé musí poradit sami pomocí historického vrátku. Ke schránce na dopisy chodí paní Khuntová dlouhé minuty neudržovanou alejí.

Právě manželka teď panu Khuntovi zajišťuje spojení s vnějším světem. Někdy se ale k lékaři nebo na nákup nedostanou týdny. Řešením by mohlo být přestěhování. „Stavíme dům a máme tam připravený prostor pro rodiče, ti s tím ale zatím moc nesouhlasí,“ říká dcera manželů Milada Pleskačová. Možná proto, že těžký život má i své příjemné stránky – například žádné brzké vstávání, jak s úsměvem dodává pan Khunt.

Zítra se Alajos Khunt chystá na veřejné zasedání zastupitelstva. S ohledem na sníh se mu ale může stát, že se ze svého domku dostane až na jaře.