Písek se dočkal obnovy rybniční soustavy

Písek - Po dlouhých sedmi letech se konečně dočkala opravy soustava čtyř rybníků pod Píseckými horami. Pomohly až evropské fondy. Radnice totiž sháněla peníze už od povodně v roce 2002. Tehdy rybníky nezvládly zadržet velké množství vody a ta se pak v Písku dostala do míst, kde ji nikdo rozhodně nečekal.

Jedna z píseckých základních škol stojí na kopci daleko od řeky. Přesto jí před sedmi lety zničila povodeň. „Voda se valila jako řeka. Postupovala chodbou a hlavním vchodem vytekla ven,“ vzpomíná školník Základní školy E. Beneše v Písku Vladimír Somr na rok 2002. „Jedna povodňová vlna přišla i z rybníků v oblasti, které říkáme na Americe,“ dodává Václav Zámečník z Městských lesů Písek.

Soustava čtyř rybníků pod Píseckými horami nedokázala zadržet množství vody. Ta pak zatopila i další objekty ve městě. Krátce po povodních vypracovali odborníci plán opravy rybníků. Dlouho ale zůstalo jen při něm. „Město Písek nemělo v minulosti dostatek finančních prostředků,“ říká písecký starosta Miroslav Sládek.

Až letos město dostalo příslib evropských peněz. Podle vedoucího odboru investic a majetku města Karla Kůrky stála obnova nádrží na Americe 9,3 milionu korun. Těžká technika odtud odvezla sedm tisíc kubíků vytěženého sedimentu, který se využil na místních polích. Rybníky mají zpevněné hráze i opravené vypouštěcí zařízení a boční přepady. „Obnova spočívala i ve zvětšení schopnosti průtoku takzvaných stoletých vod,“ zdůrazňuje Karel Kůrka.

Před povodněmi z Píseckých hor teď bude město mnohem více chráněné. Podle odborníků rybníky pojmou až o jednu třetinu více vody než doposud.

/*json*/{"map":{"lat":49.308316,"lng":14.147469,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.308316,"lng":14.147469,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/